Sizlere tavsiye edeceğimiz 10 altın kural ile daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

1 - Egzersiz

Hamilelik boyunca spor yapmak çok yararlı olacaktır. Fakat yaptığınız sporun sizi yormamasına özen göstermelisiniz. Hem ucuz, hem de en kolay spor olan yürüyüşü her gün yapmanız hem sizin kilo almanızı önler hem de kolay doğum yapmanıza fayda sağlar. Uzun ve yorucu yürüyüşlerin size hiç faydası olmaz ve ani hareketlerden, ağır kaldırmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

2 - Kilo alımı

Hamilelik boyunca alacağınız kilolara dikkat edin. Toplam da 9 ile 13 kilo alımları normal görülür. 20 haftalık gebelik süresince 2-3, 26.haftaya kadar da yine 2-3 kilo alınması idealdir.

3 - İş hayatı

Herhangi bir tehlike olmadığı sürece işinize devam edebilirsiniz. Fakat fazla yorgunluk veren işler erken doğuma neden olabilir dikkat edin.

4 - Seyahat

Kısa yolculukların gebeliğe bir zararı yoktur. Uzun yolculuklar da ise iki saatte bir mola verip kısa yürüyüşler yapılması gerekir.

5 - Duş alma

Hamilelik süresince duş almanın hiçbir sakıncası yoktur. Suyun ne çok sıcak ne çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Banyo sırasında kayıp düşmemeye özen gösterilmelidir. Yüzme de hamilelikte yapılabilecek en iyi sporlardan biridir.

6 - Gebelikte giyim

Kıyafetlerinizi pratik ve rahat olanlardan tercih etmelisiniz. Dar kıyafetler (korse, lastik çorap) kullanılmamalıdır. Topuklu ayakkabılar düşme riski taşıdığı için, düz ayakkabılar tercih edilmelidir.

7 - Bağırsak hareketleriniz

Gebelik süresince kabızlık yaşamanız normaldir. Kabızlığı aza indirgemek için günlük olarak sebze ve meyve tüketilmeli ve basit günlük egzersizler yapılmalıdır.

8 - Cinsel hayat

Son haftalar haricinde cinsel hayat sınırlandırılmamalıdır. Ancak erken doğum riski varsa ilişkiden kaçınmanız gerekir.

9 - Göğüslere ve karına bakım

Göğüs ve karın çatlakları için henüz kesin çözümler bulunmamıştır. Ancak çeşitli kremlerle vücut nemli tutularak bu durum aza indirilebilir. Çok kilo alırsanız çatlak olma ihtimali artar.

10 - Ağız ve diş bakımları

Diş fırçalamayı asla ihmal etmemelisiniz. 4.aydan sonra diş etlerinde hassasiyet olabilir ve kısa zamanda diş eti iltihabına dönüştürebilir. Bunun için bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve biraz limon sıkılarak hazırlanan karışımla gargara yapılmalıdır. Hamilelikte dişlere cerrahi işlem uygulanabilir.