Doğacak bebeğiniz bu hafta içinde nefes almaya hazırlanıyor ama basur yada hemoroid sizi çıldırtacak ölçüde rahatsız edebilir.

Gebeliğin 25. haftasında bebekte meydana gelen değişmeler, boyu, kilosu

25. gebelik haftasına girdiğiniz bu haftada bebeğinizin kilosu 700 gr'a, boyu ise 34 cm'ye ulaşmış durumda.

Yakında doğacak bebeğiniz dik bir biçimde -baş kısmı üstte- yani poposu aşağıya doğru dönük ve başı kaburgalarınızın alt kısmında olacak şekilde yatıyor olabilir veya rahmin içerisinde yatay biçimde, enine veya eğik bir pozisyonda kendini rahat edebileceği bir yer aramaktadır.

Giderek kilo almaya ve gelişmeye devam eden bebeğinizin aldığı kiloların etkisiyle derisi düzleşiyor ve bir bebeğe daha çok benziyor. Saçları renk ve doku bakımından ayırt edilebilir düzeye geldi ama doğum bittikten sonra değişmesi muhtemeldir.

Bu haftalara kadar bebeğinizin burun delikleri kapalıydı. Ama 25. hafta itibarıyla bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlıyor ve ses telleri gelişmesini sürdürerek doğumdan sonra konuşması için hazırlanıyor.

Eğer doktor randevunuzu gebeliğinizin 25. haftasına aldıysanız. Bebeğinizin kalp atışlarını dinlemeyi kesinlikle unutmayın. Çünkü bu kalp atışları sizi havalara uçurmaya yetecektir. Ayrıca bebeğinizin kalp atış sayısı sizinkinin 2 katıdır.

Gebeliğin 25. haftasında anne adayındaki değişmeler

Saçları gelişen bir tek bebeğiniz değil sizinde saçlarınız daha dolgun ve parlak görünmektedir. Saçlarınız artmakla kalmıyor aynı zamanda dökülecek olan saçlarınız normalden daha az dökülüyor.

Vücudunuzda normal olarak bulunan androjen hormonu hamileliğiniz dolayısıyla dahada arttı. Bu hormonun artmasından ötürü yanaklarınızda, göbeğinizde ve göğüslerinizin çevresinde yeni tüyler çıkabilir. Bu tüyler için telaşa kapılmanıza gerek yok. Anormal bir durum değildir.

Yirmibeşinci hafta içinde sancılarınızda artma olabilir. Eğer bu sancılar kasıklarda bulunuyorsa ve karnınızın üstünde hissediyorsanız erken doğum riski olabilir. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bu hafta ve diğer gebelik aşamalarında yükselen kan hacminiz, kan damarlarınıza oldukça fazla baskı uygulamakta ve şişmesine sebep olmaktadır. Bu durumda varis damarlarına neden olur. Bu durumdan kaçınmak için bol giysiler giymeniz tavsiye edilir.

Gebeliğin 25. haftasında tavsiyeler

Bu günlerde herkesten ilginç ve alakasız tavsiyeler alabilirsiniz. Konu hamilelik olunca herkes bilgili kesilir. O yüzden kibarca o ortamlardan kaçmaya bakın.

Otomobil ile yolculuk yapıyorsanız emniyet kemerinin sıkmasına aldırmayın her zaman takmaya özen gösteriniz. Belki biraz sıkışabilirsiniz ama sizin ve bebeğiniz için en güvenli pozisyon budur. Eğer toplu taşıma araçlarıyla ulaşımınızı sağlıyorsanız. Büyük ihtimal bulantıdan şikayetçisinizdir. Bu sebeple , otobüs yada tramvayların koridor kısmına oturup dışarı bakınız. Ayrıca bir yudum su size iyi gelebilir.

Hamilelik sırasında biraz daha artan istenmeyen tüylerden ağda, cımbız yada traş bıçağı ile kurtulabilirsiniz. Size tavsiyemiz tüy döken ve uzamadığını iddia eden krem ya da losyonların kullanımını azaltın. Çünkü deriden emilip hem size hemde bebeğinize zarar verebilir. Ama ekstradan çıkan bu yeni tüyleriniz bebeğiniz doğduktan 3-5 ay içinde kendiliğinden yok olacaktır. Bu nedenle telaşa kapılmanıza gerek yok.