Anneliğin en güzel yanlarından biri de emzirme işlemidir. Bebek ile anne arasında ki bağ emzirme sayesinde güçlenir.

Bebek karnını doyurmanın yanı sıra annesinin sıcaklığı ve kokusuyla bütünleşerek kendini anneye ait hisseder. Zamanla bebek annesinin kokusundan sıcaklığından ayırt etmeye başlar.

Ancak her güzel şey gibi emzirme dönemininde son bulması gereken bir zaman vardır. Bu zamanın hem anne için hemde bebek için doğru zaman olması çok önemlidir. Bebeklerin sütten ne zaman kesilmeleri gerektiğine dair bir çok farklı düşünce mevcuttur. Sağlık dalında olanlar bir bebeğin 2 yaşına kadar emmesini uygun görürken Kişisel Gelişim Uzmanları 9. ile 12. aylarına kadar emzirmenin normal olduğunu savunmaktadırlar.

Sadece ne zaman kesilmesi gerektiğine değil bir de ne şekilde kesilmesi gerektiğine de karar verilmesi önemlidir. Günümüze ulaşana kadar bir çok yöntem geliştirilmiş ve de uygulanmıştır. Ancak bunların arasında en çok tercih edilen 2 yöntem vardır. Biri azaltarak sütten kesme diğeri ise birden sütten kesmedir.

Azaltarak sütten kesme;

Emzirme sıklıklarını adım adım azaltarak sütten kesme yöntemi günümüzde en çok kabul gören sütten kesme işlemidir. Bu yöntemde uygulanamanız gereken işlem emzirme zamanı geldiğinde bebeğinizi biberonla veya farklı yöntemler kullanarak doyurmanızdır. Günler ilerledikçe gün içerisinde ki emzirme sayıları gittikçe azaltılır ve de çocuk başka yiyecekleri yönlendirilmeye devam edilir.

Bu yöntem iyi olmasının yanı sıra uygulanabilmesi için de bebeğinizin gün içerisin de emmekte olduğu saatlerin belirli olması ve bebeğinizin yalnızca acıktığında emmek istiyor olması gereklidir. Eğer ki bebeğiniz ek gıdalarla uzun süredir besleniyorsa ve de keyif için emiyorsa bu yöntem sizin için pek de olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu sebeple bu yöntemin uygulanacağı zaman dilimi 6 ile 12 ay arası için uygundur.

Bir anda sütten kesme işlemi;

Bu işlemi uygulamak için çocuğunuzun 18-24 aylık olması tüm ek gıdalardan gerekli ihtiyacını karşılaması önemlidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bazı yöntemleri uygulamanız gerekir.

İğrendirme yöntemi;

Anne bu yöntem için bebeğinin memesinin görüntüsünde veya tadında değişiklik yaparak uygular. Örneğin; Göğüsüne kakao sürer ve bunun kaka olduğunu söyler veya çamur sürerek,ayakkabı boyasıyla boyayarakta bu yöntem uygulanabilir.

Ayrı kalma yöntemi;

Çocuğunuzu sütten kesmeye karar veridikten sonra 2 ya da 3 gece farklı bir kişi ile bırakabilirisiniz. Bu kişi tercihinize göre değişebilir. Anneanne, babaanne, teyze, hala veya bir bakıcı tercih tamamen size aittir. Ancak bu yöntemle çocuğun bazı psikolojik durumlar yaşaması göz ardı edilemez. Çocuğunuza ondan ayrı kalacağınız gece sayısını uygun bir dille ifade etmenizde fayda vardır. Örneğin; 2 gece ayrı kalacağız ama 3. gece birlikte uyuyacağız vs gibi. Bu yöntem de çocuğunuzun kişiliği oldukça önemlidir. Çocuğunuzla siz olmadığınız süre boyunca ilgilenecek olan kişiye çocuğunuzun sevdiği oyunları, yiyecekleri, tercih ettiği uyku stilini anlatmanız oldukça önemlidir.

Çocuğunuzla tekrar bir araya geldiğinizde emmek istemesi normaldir. Ancak bu konuda tutumunuz kararlı olmalıdır ve sadece kucağınıza alarak ilgisini dağıtmanız gerekmektedir. Bazı anneler diğer yöntemlere göre bu yöntemin daha kolay olduğunu söylemekte tabiki daha öncede belirttiğimiz gibi bebeğinizin yaşı bu konuda çok önemlidir.