Gebelik döneminde yaşanan burun tıkanıklığının nedenlerini, tedavisini ve evde yapılabilecek yöntemleri merak edenler için...

Gebelikte burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir ?

Gebelik döneminde burun tıkanıklığına sık rastlamak mümkündür. Burun tıkanıklığının nedeni genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hormonlarda oluşan değişim sonucunda salgı bezlerinde salgılanan salgılarda artış meydana geldiğinden burun damarlarında oluşan genişleme neticesinde değişik boyutlarda burun tıkanıklıkları görülebilir. Hafif olarak tabir edilen kişiyi rahatsız etmeyen burun tıkanıklıkları sorun teşkil etmez. Fakat burun eti problemi olan gebe kadınlarda burun tıkanıklığı bir takım sıkıntılara neden olabilir.

Gebelikte burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir ?

Burun tıkanıklığının basit bir takım çözümleri vardır. Bunlar evdeki bulunulan havanın nemlendirilmesi ki bunlar için geliştirilen bir takım aletler vardır. Bu aletler odanın nem ayarını dengelerler. Bu tip nemlendirmeler burun kuruluğunu azaltır. Bunun dışında kullanılabilecek bir takım basit şeyler örneğin bir tuzlu su hazırlanması ve bu tuzlu suyla burnun aralıklı olarak yıkanması ya da eczanelerde kolaylıkla bulunabilecek serum fizyolojik veya okyanus suyu içeren bir takım damlaların kullanılması çoğunlukla bu tip basit burun tıkanıklıklarını giderecektir.

Hamilelikte eğer bu tip önlemler başarılı olmazsa bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmakta fayda vardır. Burun tıkanıklığının yanında başka şikayetlerde varsa kesinlikle bir kbb hekimine görünmek gerekir.