Doğum ağrısı yada bilinen adıyla doğum sancısı, doğumun başladığını haber veren kasıklar, bel ve karın bölgelerinde belli aralıklar ile gelip giden ağrıya verilen isimdir.

Doğum ağrıları gebe olan kadınlar arasında farklılık gösterebilmektedir. Doğum sırasında yapılan gözlemlerde bazı kadınların bu sancıları pek hissetmediği ve bağırmadığı, bazı kadınların ise çok hissederek bağırdıkları ortaya çıkmıştır. Bu durum kişinin ağrı eşiğine dayanıklılığına ve çevreden duyduğu hikayelere bağlıdır. En önemli etken bizce sosyokültürel çevresidir. Bazı anne adayları çevreden duydukları olaylar ve verilen tavsiyeler sonucunda doğum sırasında gelen sancının çok acı vereceğine inanması sonucu doğum ağrılarını oldukça şiddetli hisseder. Ancak bilinçli ve sakin bir tavır sergileyen anne adayı doğumu hafif şiddetli ağrılar ile atlatması mümkündür.

Doğum ağrısı (Doğum sancısı) 'nı azaltmak için neler yapılabilir

- Doğum sancıları sırt üstü yatmakla geçmez. Anne adayının doğum sancıları sırasında ayağa kalkıp hareket etmesi ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Sabit bir şekilde yatmak doğum sancılarının hafiflemesini engeller.

- Sancıların geldiği sırada yatakta yatıyorsanız kalçanızı sağa ve sola doğru çevirmek ağrıları azaltabilir.

- Doğum sırasında mırıldanmanız, hafif bir şekilde bağırmanız ve inlemeniz de doğum ağrılarını belli bir ölçüde hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

- Müziğin ruhun gıdası olduğunu bilmeyen yoktur. Bu nedenle müzik dinlemek sizi gevşetir ve rahatlatır, bunun neticesinde doğum sancılarını daha hafif hissedersiniz.

- Doğum sırasında ya da ağrıların hissedildiği esnada güzel hayaller kurmak ağrılarınızı büyük ölçüde hafifletebilir.

- Omuz, bel ve kuyruk sokumu bölgesine yapılan masajlar ağrıları hafifletir.

- Belinize koyacağınız sıcak ve ıslak bir bez ağrılarınızı hafifletmektedir.

- Doğum sırasında sancı odasında yer alan herhangi bir objeye odaklanmanız yani konsantre olmanız ağrıları hafif hissetmenize yardımcı olur. Bu obje herhangi bir süs eşyası ya da duvar saati olabilir.

- Doğum esnasında yanınızda bulunan tanıdık kişinin bacaklarınıza ve ayaklarınıza masaj yapması doğum ağrılarınızı büyük ölçüde azaltır.

- Doğum ağrılarının az hissedilmesi için solunum egzersizleri hem anne için hemde bebek için oldukça önemlidir. Anne adayı doğum sırasında sancıların geldiğini hissettiği sırada yavaş ve derin bir nefes almalıdır. Aldığı derin nefesi yavaş yavaş bırakarak sancının geçmesini beklemelidir. Doğum ağrılarının geldiği sırada hızlı bir şekilde nefes alıp vermek yanlıştır. Bu durum ellerinizde uyuşmalara ve istem dışı kasılmalara neden olabilir. Sancılarınızın azaldığı sırada kendinizi kasmayın ve rahatlamaya çalışın. Sancılarınızın geçtiği süre zarfında dinlenin ve diğer sancıya kadar enerji toplayın.