Suyunuz geldiyse, nişan kanamanız gerçekleştiyse ve sancılarınız sıklaştıysa doğum yaklaşmış demektir.

Doğum anının geldiğini anlamanın başlıca belirtileri; suyun gelmesi, kanama ve doğum sancılarıdır. Doğumun yaklaşmasına doğru anne adayı karnında yalancı sancı adı verilen sertleşme ve ağrılar hisseder. Hissedilen bu sancılar daha hafif ve düzensizdir. Bu yüzden yalancı sancılar doğumun habercisi değildir. Gerçek doğum sancıları yalancı sancılara nazaran daha ağrılı, düzenli ve sık aralıklarla hissedilir. Ortalama 10 dakika aralıklar ile sık ve düzenli gelen şiddetli sancılar doğumun başladığını haber verir. Gerçek sancıların geldiği anda karnınıza dokunun. Karnınızın ne kadar gerildiğini ve sert olduğunu hissedeceksiniz. 2 saat aralıklar ile gelen sancılarda telaş etmenize gerek yoktur. Gelen bu sancılar doğum sancıları değildir.

Doğumun başladığını haber veren bir diğer belirti de doğum sancılarına eşlik eden hafif kanamalardır. Nişan kanaması adı verilen bu kanama doğum anında rahim ağzında bulunan tıkacın açılmasıyla meydana gelir. Bu kanamanın az veya fazla olması kişiden kişiye değişebilir. Hamilelikte doğumun en büyük belirtisi olan nişan, sümükümsü yapıdadır. Tam kan renginde değil pembemsi bir renkte olan nişan geldiğinden sonra hemen telaşa kapılmanıza gerek yoktur. Doğumun gerçekleşmesi biraz zaman alır.

Doğum yaklaştığı zaman amniyon kesesi gerilir ve yırtılır. Yırtılan amniyon kesesinde bulunan amniyon sıvısı rahimden dışarı doğru akmaya başlar. Akan amniyon sıvısının akıntı ile karıştırılmaması gerekir. Amniyon sıvısı akıntının aksine daha akışkan ve kıvamsızdır. İç çamaşırlarınızda idrar ve akıntı gibi lekeler bırakmaz. Kokusu akıntıdan daha farklıdır. Amniyon kesesi yırtılmış hamile bir bayanın rahmi savunmasız kalır ve mikroplara karşı dayanıksız olur. Bu nedenle su geldiğinden süpheleniyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Suyu gelen bazı anneler sancılar gelmediği için doktora gitmeyi geciktirirler. Bu durum anne ve bebeğin mikrop kapmasına neden olur.