Vücudun belinizden aşağısının belli bir kısmında ağrı iletişimini önleyen bölgesel Anestezi türüdür.

Epidural anestezi halk tabirinde ağrısız doğum olarak da bilinir. Normal doğum veya sezaryan operasyonu geçiren bayanlara da uygulanabilir. Bu anestezi şekli ağrı hissetmeyi engellemek için bölgesel olarak uygulanır. Bu sayede sezeryanla doğumda yapmış olsanız da uyanık olmanız mümkündür.

Epidural anestezi diğer yöntemlere nazaran daha rahat bir doğum geçirmenize yardımcı olur.

Epidural anestezi 3 farklı şekilde uygulanır.
1.spinal anestezi
2.saf epidural anestezi
3.epidural-spinal (kombine anestezi)

Spinal ve epdirual spinal sadece sezaryanda uygulanır.  Saf epidural anestezi ise hem sezaryanlı doğumda hem de normal doğum da uygulanan bir yöntemdir.

Epidural anestezi belden uygulanır. Çok ince katater ile bel kısmından epidural saha diye adlandırılan bölüme girilerek lokal anestezik maddeler verilir. Anesteziyi yapacak olan doktor anne adayını oturur veya yan yatar şekilde baş parmağı ile muayene ederek uygulanacak bölgeyi belirler. Uygulanacak bölge antiseptik maddeler ile bakterilerden temizlenir. İğnenin batırılacağı yerin cildine ağrı hissedilmesin diye anestezik madde enjeksiyonu yapılır. Kombine anestezi de iğne iki bölgeye yerleştirilir, spinal anestezi de ise omurilik sıvısının olduğu yere yerleştirilir. İğnenin içerisinde anestezi içeren madde bulunur. Spinal anestezi ıkınmaya yardımcı kasları da uyuşturduğu için yanlızca sezaryanda uygulanır. Saf epidural ise iki doğum için de uygulanabilir.

Uygulanan ilaç bebeğe zarar verir mi?

Bu tür ilaçlar belirli bir bölgeye uygun ölçüde verildiği için bebeğe bir etkisi dokunmaz. Ayrıca anne acıdan bağırmayı bıraktığı ve doktorun talimatlarını uyguladığı için daha iyi bir doğum meydana gelir. Bebeğe giden oksijen de artma olacağı için bebek doğum gerçekleştiğinde daha hareketli olur.

Ağrısız doğum yapma sonucu sakat kalma riski var mıdır?

Ağrısız doğuma kullanılacak olan katater omuriliği örtmekte olan zarların dış kısmına yerleşilir. Böylece annenin belinden su alınmaz. Herşey tekniğe uygun olursa ağrısız doğumun anne adayına hiç bir kötü etkisi olmaz. Aksi taktir de anne doğum sırasında acı çekemediği için kendini hırpalamaz böylece yorgun düşmemiş olur. Doğumun ardından da en kısa süre içerisinde bebeğin bakımıyla ilgilenebilecek hale gelir.