Yenidoğan bebeklerin 5 yaşına kadar kilolarında ki artış hakkında en geniş bilgileri bu yazımında ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimleri hazır mama ile beslenenlere göre daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Bebeklerin kilosunun kontrolü onların sağlıklı gelişip gelişmedikleri hakkında bize bilgi verir. Ortalama bir bebek 3.5 kilogram civarında doğar.

Bebekler 6 ay içinde kilosunun neredeyse 2 katına kadar çıkar.

4-5 kilogram arasında doğan bebekler kilolu olarak kabul edilir. Bilinenin aksine bu bebekler sağlıksızdır. Genellikle şeker hastalığı olan kadınların bebekleri aşırı kilolu olarak doğar. Ağırlığı 2-2.5 kilogram arasında olan bebekler hafif kilolu olarak kabul edilirler. Ne kadar sağlıklı görünselerde özel bakıma ihtiyaçları olabilir. Diğer normal ağırlıktaki bebeklere göre biraz daha fazla beslenmeleri gerekir. Bu tür bebekler nefes almakta ve vücut ısılarını ayarlamakta zorluk çekerler. Doğum zamanından önce doğan bebeklere prematüre bebek adı verilir ve bu bebeklerin büyüklüğü, kilosu oldukça küçük olabilir. Bu tür bebeklere özel bakım gerekebilir.

Erkek bebeklerin ağırlıkları, kız bebeklerin ağırlıklarına göre daha fazladır.

İşte erkek ve kız çocukların aylara göre kilolarındaki ortalama ağırlıklarını aşağıdaki tablolardan takip edebilirsiniz.