Gebeliğin 40. haftası demek anne adayı için bitiş noktası demektir. Artık bebeğiniz her an doğabilir yada 1-2 hafta daha kendini özletebilir.

Gebeliğin 40. haftasında bebek ve annenin durumu

Gebeliğin 40. haftası doğum uzmanları tarafından ideal doğum haftasıdır. Ancak 40. haftadan 1 veya 2 hafta önce bebeğiniz dünyaya gelmiş olabilir. Yada bazı durumlarda 40. haftadan 1 veya 2 hafta sonra doğuran anne adaylarıda vardır. Bebeğiniz sağlıklı ise telaşlanmanıza gerek yok tüm bu durumlar normal doğumdur.

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde farkedeceksiniz tırnakları ne kadar keskin ve uzun. Kendine zarar vermemesi için dünyaya geldikten kısa bir süre sonra hemşireden de yardım alarak minicik tırnaklarını kesmelisiniz.

Bebeğinizin hareket edeceği yer neredeyse hiç kalmamıştır. Her an o daracık yerden kurtulmak isteyebilir. Hazırlıklı olun doğum belirtilerini iyi takip edin. Bu belirtilerin ilki eğer kanlı ve sümüksü bir akıntı gelmeye başladı ise 1 veya 2 gün içinde doğumunuzun başlayacağı anlamına gelebilir. Doğum yaklaştığında amniyon sıvısının bulunduğu zar yırtılır ve halk dilinde su gelme olayı görülür. Bu suyun az veya çok olmasına bakmadan doktorunuzu bilgilendiriniz. Çünkü suyun miktarı anne adayına göre değişebilir. Bazı annelerde çok bazı annelerde ise azar azar gelebilir. Her iki ihtimalde doğumun habercisi olabilir. Eğer bu belirtiler ortaya çıktıysa telaşlanmayın doğum hemen gerçekleşmez. Doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzının yaklaşık 10 cm kadar açılması gereklidir. Bu da tahmini 10 saat kadar bir süre demektir. Telaş yapmadan bilinçli bir şekilde hazır olarak doğuma gitmeniz tavsiye edilir.

Bu haftada göbeğiniz oldukça gergin ve göbek deliğinizin iç kısmı dışarda olacaktır. Ellerinizi göbeğinizde birleştirmek oldukça zor olabilir. Ama sevinmeniz lazım yakında bebeğiniz dünyaya gelecek. Kötü ve karamsar düşüncelere sakın kapılmayın. Çünkü bu tür duygular bebeğinizede geçebilir rahat ve huzurlu olun. Sizin gibi doğum yapan milyonlarca insan var.

Bu hafta eşlerin yanlız geçireceği son haftaları olabilir. Bu haftadan sonra aileye yeni ve sevimli bir birey geleceği heyecanında olun. Tüm hazırlıklarınız bu hafta ile birlikte bitmiş olmalıdır.

Doğumdan sonra bebeğinizi ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslemeniz gerektiğini sakın unutmayın. Çünkü anne sütü bebeğiniz için en sağlıklı ve en koruyucu besindir.