Gebeliğinizde herhangi bir sorun yoksa doğuma 2 hafta kaldı ancak sezeryan olacaksanız bu hafta olacağınızı müjdeleyelim.

Gebeliğin 38. haftasında bebeğiniz

Bebeğiniz artık doğduğunda sahip olacağı kilo ve boya ulaştı tahmini ağırlığı 3100 kg, tahmini boyu ise 50 santim kadardır. Bebeğin kafa ile bel çevresi birbirine eşittir. Gebeliğin bu haftasında fazla yağ birikimi olmadığından dolayı kilo artışı da yavaşlamaktadır .

Bebeğinizin emme kasları geliştiği için içinde bulunduğu amniyon sıvısından sürekli yutar ve idrar olarak tekrar dışarı atar. Bu sirkülasyon mide gelişmesine oldukça katkı sağlar. Bebeğinizi saran ve ısısını kontrol etmek için oluşan tüylü lanugo katmanının neredeyse hepsi ile vernix caseosa denen peynir benzeri tabakada kaybolmuştur. Bu iki tabakayı bebeğiniz amniyon sıvısı ile yutarak ilk bağırsak hareketlerinin sonucu olan yeşil ve siyah renkli mekonyum maddesini oluşturacak ve dışkı ile atacaktır.

Bebeğinizin hareketlerinde biraz azalma olabilir. Çünkü hareket edeceği alan azaldı. Fakat tamamen hareketsizlik veya sizi şüphelendiren birşeyler olursa doktora gitmekten çekinmeyin.

Bebeğinizin sinir sistemi ile birlikte tutma ve kavrama refleksleri gelişmiştir. Elleri ve parmakları dünyaya geldiğinde birşeyler tutup, sıkabilcek seviyededir.

Gebeliğin 38. haftasında anne adayımız

Gebeliğin bu haftalarında heleki ilk gebeliği olan anne adayında doğum ile ilgili korkular vardır. Örneğin 3 kg bebeği nasıl doğuracağım, doğumum nasıl olacak gibi yersiz endişeler vardır. Ama merak etmeyin daha önce birçok anne sorunsuz bir şekilde doğurdu. Sizde telaş yapmayın eminiz ki sizde sorunsuz doğuracaksınız.

Bu haftalarda bacaklarınızda elektrik çarpması gibi şikayetler olabilmektedir. Bu durumun sebebi bebeğiniz hareket halindeyken ve pelvisin içersine yerleşirken rahminizin çevresinde bulunan sinirlere dokunmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer bebeğiniz erkekse sünnet konusunda doğumdan hemen sonra yapılıp yapılmadığını doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir. Bebek küçükken yapılan sünnet hem bebek için hemde sizin için daha rahat ve kolaydır.

Bu günlerin tadını çıkarın. Eşiniz ile sinemaya gidin, güzel bir akşam yemeği yiyin. Çünkü bebeğiniz dünyaya geldiğinde bu tür aktiviteleri yapmaya zamanınız kalmayabilir.

Gebeliğin 38. haftasında doğum her an başlayacağı için cinsel ilişkiye ara vermeniz hem sizin hemde bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Bu haftalarda vajinal akıntılarınız artabilir. Günlük ped kullanarak kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Çamaşırlarınızın pamuklu olmasını tavsiye ederiz.