Normal şekilde doğum yapmak istiyorsunuz fakat küçük yavrunuz çıkmak istemiyor. İşte böyle bir durumda suni sancı tavsiye ediliyor.

Suni sancı hakkında merak ettiğiniz çoğu şeyi bir kaç soru ile cevaplamak istiyoruz.

Suni Sancı nedir ? Neye denir ?

Oksitosin hormonu doğumu başlatan bir hormondur. Hamileliğin bittiği süre sonunda oksitosin hormonu kendiliğinden salgılanır ve rahmin kasılmasına doğum sancılarına sebep olur . Bir Takım tıbbi şartlarda doğum olayının kısa sürede olması için suni olarak dışarıdan oksitosin hormonu verilmesine suni sancı denmektedir.

Suni Sancı ne zaman uygulanmalıdır ?

Genellikle bebeğinizin beklenen dünyaya gelmesi gereken tarihlerde doğmadığı şartlarda tercih edilir. Ek olarak bebeğin doğumunun gecikmesi durumunda sıkıntı oluşacağı şartlarda da kontrollü bir şekilde verilebilmektedir. Annemizin güçsüz yapısı dolayısıyla doğum olayının uzun sürmesi dayanamadığı şartlarda ve annemizin bir takım rahatsızlıklarının olması yine kısa bir sürede doğum olabilmesi için genellikle tercih edilen doğum şeklidir. Öteki kullanım stili ise doğum sonrası oluşan kanamaları azaltmak ve rahminizin daha erken toplanması için kullanılabilir.

Suni Sancı ne kadar güvenlidir ve sancısı şiddetli midir ?

Oksitosin verilerek suni sancı tedavisi çok eski bir yöntemdir. Oldukça uzun süredir kullanılmaktadır. Genel bir şekilde kurallarına uyarak yapıldığında son derece güvenilirdir. Suni sancının şiddeti normal doğum sancısına göre daha şiddetlidir.

Suni Sancı yerine sezaryen daha iyi değil midir ?

Sunu sancının hiç denenmeyeceği durum sezaryen endikasyonunun bulunmasıdır.  Misal gün aşımı hallerinde daha önce suni sancı denenebilir zor karşılık alınması halinde ya da doğacak bebek tehlikeye girdiğinde basit olarak sezaryene geçilir.

Suni Sancı hangi durumlarda uygulanmaz ?

Suni sancı yapılacak hastalığı olan kişinin normal şekilde doğum yapmasına engel bir problemin olmaması gereklidir. Bu gibi durum olduğunda hiç suni sancı yöntemini düşünmeden direk olarak sezaryen ile doğum en doğrusudur.