Alışveriş mağazalarını gezerken oyuncakların satıldığı bir mağazaya girin ve elinize küçük 1 bebek alın. Tahmini karnınızdaki bebekte bu boyutlardadır.

Gebeliğin 22. haftasında bebeğinizde meydana gelen değişiklikler, boyu, ağırlığı

Gebeliğinizin 22. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 28-30 santim, ağırlığı ise 430 gr civarındadır.

Hamileliğin 22. haftası bebeğin göz kapakları büsbütün kapalı vaziyettedir ancak karanlık ve aydınlıkları idrak eder. Bebeğininizin göz kapakları tamamen bir sonraki haftalarda açılacaktır.

Bu hafta o minik kaslar az daha olgunlaşacak ve ince ayarlar uygulanacaktır. Doğacak bebeğiniz vaktinin bir bölümünü hıçkırmak ile, parmaklarını emmek ile, göbek kordonuna sıkı sıkıya tutnmakla ya da kavrama refleksi ile alakalı teori yapmakla zamanını geçiriyor.

Bebeğinize ilk oyuncaklarını siyah ve beyaz seçebilirsiniz nedeni dünyaya geldikten çabuk bir biçimde sadece bu ana renkleri algılayabilir. İlk 10 hafta süresince bebekler ara renklerin farkına varamazlar.

Bebeğin çok küçük tırnakları bulunmakta. Doğacak bebeğinizin cinsiyeti kızsa, vajina ve rahmi yerini alacaktır. Doğacak bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testisleri karın kısmından alt kısma doğru inecektir. Birden fazla bebeğin doğduktan sonra cinsel organlarının şişmesi mümkündür. Bu Durumun sebebi gebelik hormanlarının şişmeye neden olmasıdır. Doğum bittikten sonra bebeğiniz dünyaya geldiğinde 1-2 hafta içinde normal olması gereken haline geri dönecektir.

Gebeliğin 22. haftasında annemizdeki değişmeler

Gebelikte bedeninizin ağırlık noktası sık sık değiştiğinden dolayı kemikleriniz zorlanabilir. Bu durum sizlerde ağrılara neden olabilir.

Kusma ve bulantıların bundan sonra olmadığı bu dönem içinde midenizin yanma olayı gayet normal bir olaydır. Zira rahminizin mide asitlerini yukarı doğru itmesi ile göğüs kafesinin alt kısmına ulaşır ve yanmalar bu sebeple meydana gelir. Hekiminize danışarak çözüm arayabilirsiniz veya dik bir şekilde oturmak mide yanmalarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Çatılarınızı oluşturan kemikler hamile kaldığınızdan beri doğum için hazırlandığından dolayı çeşitli ağrılar oluşabilir.

Duygusal olarak bu haftalar aşırı kırılgan olduğunuz haftalardır kendinizi pek üzmeyin. Sizde olan bu aksi duygular yavrunuzu da aksi etkileyecektir. Bu hafta içinde bebeğinize bir isim bulabilirsiniz.

Su ile alakalı bir hastalığınız yok ise banyoyu tekrardan keşfediniz. Suya sırtüstü bir şekilde yatmak ve karın bölgenize bakmak en çok hoşunuza gidecek bir durumdur.