Bebeğiniz sürekli mızmızlanıyor, ağlıyor, ayaklarını karnına doğru çekerek ellerini sıkıyor ise gaz sancısı olabilir dikkat ediniz.

Yeni bebeklerde karşılaşılan gaz sancısına kolik denir.

Gaz sancıları bebeklerde ne zaman başlar? Ne kadar sürer?

Kolik gaz sancısı 3 ayın altında olan bebeklerin tahmini %20 kısmında olur. Yeni dünyaya gelen bebeklerde gaz sancıları 2 ile 3 haftalık iken baş gösterir ve ekseri bebek 3 aylık dönemine girdiğinde büyük ihtimalle geçer. Bununla beraber, az miktarda bebekte 8 yada 9 aylık olana dek kolik ( gaz sancıları ) sürebilir.

Gaz sancıları neden olur? Zararlı mıdır?

Dünyaya gelen bebeğiniz tam manada gelişmesi tamamlanmamış mide ve bağırsak sistemi ile doğar. Yetişkin insanlarda var olan sindirimi sağlayan birden fazla enzim de, bebekde tam manası ile işlev gerçekleştirmediğinden, bebekler annenin sütünden sonra hazır mama kullanıyorsa yedikten sonra kramp biçiminde işaret olan ağrılar ile baş etmeye çalışır. Gaz sancıları hafif veya ağrılı bir şekilde çoğu bebeğin karşı karşıya kaldığı bir problemdir. Gaz sancılarının bebeğe zararı yoktur geçicidir. Fizyoloji ile ilgili bir olaydır ve bazı önlemler alınarak azaltmak ve engellemek olasıdır.

Gazı olan bebeği nasıl anlarsınız?

Gazı olan bir bebeğin;

  1. Devamlı olarak 3 saatten fazla ağlar,
  2. Büyük Ihtimalle akşam 6 ile 12 saatleri içinde şiddetli olur,
  3. Bebek o sırada çok fazla huzursuz ve huysuzdur,
  4. Bacaklarını çekerek gaz çıkarır.

Bebeklerde gaz sancılarını gidermek için ne yapabiliriz?

Gaz sancısı, bir hastalık olmadığından dolayı tedavi edilmesinden söz etmek muhtemel değildir. Bununla beraber , bir takım yöntemler ile gaz sancılarını azaltabiliriz. İlk olarak bebeğin emmesi sırasında meme ucunu güzelce kavraması ve hava yutmaması oldukça önemlidir. Ek ürünlere erken yaşlarda başlamak, gerektiğinden daha fazla sulu şeyler sunmak gaz sancılarının artmasına neden olur. Bebeği sıkı bir şekilde kundaklamak bebeğin gaz çıkartmasını engeller.