Doğacak bebeğinizin duyularının gelişmeye başladığı hamileliğin 19. haftasında sizde ve bebekte olacak değişiklikler

Gebeliğin 19. haftasında bebekteki boy, kilo ve gelişmeler

Doğacak bebeğiniz şu an aşağı yukarı 240 gram ve 15,2 santim, tahmini hindistan cevizinin dış kabuğu atılmış kadar büyüklükte. Gelişmesi durmadan, hızla doğum anına kadar devam edecektir. Tahmini şimdikinin tam 15 katı kadar gelişecektir.

Beyaz yağa benzer bir madde 19. haftada bebeğin deri kısmının büyük çoğunluğunu saracak. Doğacak bebeğiniz erken doğar ise üstünde hala daha izleri bulunacaktır. Fakat, normal şekilde doğum vaktine kadar vernix kaybolur.

Bebeğinizin böbrekleri bu hafta çok güzel çalışmakta. Böbrekler amniyon sıvısının makul bir yüzdesini üreten idrarı oluşturmaktadır. Hamileliğin 19. haftasında ultrason tetkiki gerçekleştirildiyse, bebeğin böbreklerini görebilmeniz muhtemeldir.

Bebeğin çok küçük başında ve bedeninde daha çok sayıda tüy ve saçlar gelişmeyi sürdürür. Erken dünyaya gelen bebeklerin bilhassa sırt kısımları ile üst kolları ince ince tüyler ile kaplı olabilmektedir. Bir Takım bebekler saçsız dünyaya gelebilir ve uzun aylar bu şekilde kalabilir. Bazı bebekler de sık saçlara sahiptir. Bu hal tamamen kişiseldir ve her bebekte ayrıdır.

Doğacak bebeğiniz vaktinin çoğu kısmını uyku uyuyarak geçirir. Bebekler bunu gelişmeye giden yolda büyümek için ihtiyacı olan değerli enerjiyi tasarruf etmek maksadıyla uygularlar. Bazen ise çok canlı bir şekilde takla ve hatta tekmeler atarlar. Bu ekseri anne adayı uykuya dalmaya çalışırken ya da yatağa uzandığında meydana gelmektedir.

Gebeliğin 19. haftasında anne adayında meydana gelen gelişmeler

2. üç aylık devrede kilonuz hızla artmaktadır. 3.5 ile 5 kilo arasında kilo artışınız olmuş olabilir. Rahminiz de hızlı bir şekilde büyümrkte, bilhassa da yorgun olduğunuz bir günün sonlarında karnınızın alt kısımlarında acı hissi duyabilirsiniz. Bu acı hissi rahminizin genişlemeye çalışması ve kilonuzdaki artıştan dolayıdır. Telaşlanacak bir şey yok ama acı devamlıysa hekiminize danışmalısınız.

İç ısınız fazla olduğu için daha kolay bir şekilde terleyebilirsiniz. Duş almaktan çekinmeyin. İstediğiniz kadar duş alabilirsiniz. Sentetik elyaf maddelerinden yapılmış giysileri giymemeye özen gösterin ve ısınızı yükseltecek hareketlerden kaçının. Odanızda klima ya da fan açık vaziyette olmadan uyumakta zorlanabilirsiniz.

Rahminiz neredeyse göbeğinizin düzeyine çıkmış olduğu için bel çevrenize veda edebilirsiniz. Üzüntüye Kapılmayın bel çukurunuz yeniden geri dönecektir.

Cildinizin bir takım kısımlarında kahveye benzer lekelerin oluşması normal bir durumdur. Bu lekeler bilhassa dudakların üzerinde, alın bölgesinde ve yanaklarınızda olabilir. Bu koyu kahverengi lekeler, dış genital kısmınızda, göğüs uçlarında veya koltuk altlarınızda da gözlenebilir. Göbeğinizin delik kısmından kasık kemiğinize dek uzayıp giden kahverengi bir çizgi oluşumu görebilirsiniz. Bu lekeler doğum bittikten sonra 12ci aya dek sürebilir.

Gebeliğin 19. haftasında annemize tavsiyeler

Kararlı bir şekilde egzersiz yapmak, bebeğinize giden kan akışını çoğaltarak bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardım etmektedir. Ek olarak fazlalıklarınızı kontrol altında tutulmasını sağlar. Düzenli ve kısa yürüyüşler yapmak ve şayet olabilirse yüzmek tavsiye edilir.

Öncelerden başlamadı iseniz, bebeğiniz ile konuşmaya başlayınız. Hamileliğin 19. haftasında yavrunuz sizi işitebilir. Bebeğiniz ile konuşmanın zamanı geldide geçiyor bile. Anne ve baba olarak bebeğinizle konuşup tepkilerini almaya çalışınız.