Onyedinci haftaya ulaşıldığında bebeğinizin cilt altında olan yağ depoları yavaş bir şekilde dolmaya başlar. Bu bebeğinizin hızlı bir gelişme dönemine girdiğinin belirtileridir.

Hamileliğinizin 17. Haftasında Bebeğinizde Meydana Gelen Değişiklikler, Boyu, Kilosu

Onyedinci haftadan sonrasında bebeğinizin cilt altındaki dokusunda yağ birikmesi artar ve bebek daha hızlı kilo artışına başlar. Bu yağ birikmesi bebeğinizin ısı regülasyonu bakımından mühimdir. Bebeğin gözlerini açıp kapaması, yutkunma ve emme buna benzer uyarılma hareketlerini yapabilir. Dışarıdan gelen şiddetli sesler bebeğinizin hareket etmesine sebep olabilmektedir.

17. hamilelik haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 13 santim, ağırlığı 140 gr kadardır.

Doğacak bebeğiniz 17. gebelik haftasında hala daha oldukça zayıf. Cildi ise minik bedeninin üstünde sıkı bir biçimde gergin vaziyette. Oksijen ile dolmuş konu bebeğinize nakil eden kan damarları saydam derisinden gözlemlenebiliyor. Kendi kalbinizin atımlarını ölçüp (bileğinizinden hissedebilirsiniz) ikiyle çarptığınız vakit bulunan rakam bebeğin kalp atım hızı ile alakalı olarak size bir yol gösterecektir.

Bebeğinizin bacakları bedenin geride kalanı ile nerede ise orantısı yokmuş gibi görünmektedir. Bacaklar kollardan oldukça uzundur ve dizler ile ayak bileklerinden katlanmıştır. Minik kemiklerinde kalsiyum depolanmaya başlamıştır. Bu sebeple sütten yapılmış ürünlerini rejimlerinizden çıkartmayın.

Bebeğin parmaklarının izleri meydana gelmektedir. Bir kişinin bile parmak izleri başka bir kişi ile benzer değildir. İşte bu detay, minik yavrunuzu başka kişilerin bebeklerinden ayırt eden sahiden benzeri bulunmayan detaylardan birisidir.

Gebeliğin 17. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişiklikler

Büyümeye bağlı bir şekilde sizinde kilo alımınız 1 miktar hızlı olacaktır. Bu haftaya dek 2 ile 4 kilogram civarında kilo almış olmanız normal bir şekildedir.

Anne olacak bayan adayının rahmi göbek deliğinin 4-5 santim altına dek ulaşmıştır. Bu sebeple bel kısmı kalınlaşmaya başlamıştır. Geniş ve ayrıca rahat giysiler giyilmesi tavsiye edilir. Anne olacak bayan adayının bilhassa surat kısımlarında açık kahve renkli noktalanmalar biçiminde lekeler görülebilir.

Gebeliğin 17. haftasından sonralarda bir takım bayanlar karın bölgesindeki ağırlığa destek sağmak için gebelik korsesi kullanmak zorunluluğunu hissederler.

Bacaklarınızda bulunan damarların daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığını görmüşsünüzdür. Daha önce doğurmuşsanız, şişmazsanız ya da aile ile ilgili geçmişinizde bir hastalık var ise, varise daha eğilimli olabilirsiniz. Varislerden kurtulmak için tavsiyemiz sırt üstü yatarken ayaklarınızı yüksek bir yere koyun ve fırsatınız oldukça oturunuz.

Gebeliğin 17ci haftasında tırnaklarınızın görünümünde bir tuhaflık olabilmektedir. Bayanların çoğunda, gebelikte tırnakların yapısı kırılgan ve güçsüz olabilmektedir. Tırnak güçlendiriciler sizin ve bebeğin sağlığına zararları yoktur. Dikkat etmeniz gereken bunları sürerken havadar yerlerde sürmenizdir.

Gebeliğin 17. Haftasında Öneriler ve Tavsiyeler

Gözlük kullanıyor iseniz göz hekimine giderek gözlerinizi muayene ettiriniz. Genel Itibariyle kontakt lens kullanıyor iseniz, önceden hissettiniz kadar rahat hissetmeyebilirsiniz. Gözlerdeki bu farklılıklar hamilelik esnasında görülen normal hallerdir. Bebek dünyaya geldikten hemen sonra ekseri iyileşirler.

Deri döküntülerine karşı hassas iseniz , temizliğe daha fazla özen gösterin. Gerekli hissettiğiniz sıklıkta banyo yapın ve iç çamaşırlarınızı sürekli değiştirin. Pamuklu kıyafetler derinin sağlıklı nefes almasını ayrıca daha emici olmasını sağlayan, beğenilen dokuma çeşididir.

Geceleri sessiz biçimde boylu boyunca uzanın ve karnınızın içersinde ne gibi olaylar olduğuna yoğunlaşın. Bebeğin yaptığı hareketlerin farkına varabilirsiniz. Bunu yapamadı iseniz telaşlanmayın. 18ci hafta içinde bunun yapılması için en müsait süredir.