Normal gebelik zamanı olan 40 haftalık dönem bitmeden, 37 haftadan daha önce meydana gelen doğum olayına prematüre doğum denmektedir. 37 haftadan daha önce meydana gelen bebeklere ise prematüre bebek adı verilir.

Prematüre bebekler gebelik yaşlarına yönelik 3 kısıma ayrılırlar

  • İlk Grup ileri derecede olanlar (24-31 hafta)
  • İkinci Grup orta derecede olanlar (32-35 hafta)
  • Üçüncü Grup sınırda olanlar (36-37 hafta)

Doğum kilolarına yönelik de 3 kısıma ayrılırlar

  • Düşük olan doğum kilosu : Doğan bebeğin 2500 gr.dan düşük olması.
  • Çok düşük olan doğum kilosu : Doğan bebeğin 1500 gr.dan düşük olması.
  • Aşırı düşük olan doğum kilosu: Doğan bebeğin 1000 gr.dan düşük olması.

Prematüre Doğum Olmasının Nedenleri Nelerdir

Annemizin karnında bulunan bebek (fetus), rahim içerisinde olgunlaşır ve ilk olarak oksijen olmak üzere bütün ihtiyaç ve beslenmesi hamilelik eşi (plasenta) aracılığıyla gerçekleştirir. Atıklar tekrardan plasentanın aracılığıyla atılır. Fetusun beslenme şekli anne adayının kan dolaşımı aracılığıyla olur. Kan dolaşım olayındaki hatalar , annedeki bir takım hatalar , rahimde bulunan bozukluklar veya fetusun kendisinde yer alan hastalıklar, vaktinden önce doğuma yani prematüre doğuma sebep olabilir.

Prematüre Doğumda Anne Etkeni

Annenin yaşı: Ortalama gebelik yaşı 20 ile 30 yaş arasındadır. 17 yaşının öncesi ve 35 yaşından daha büyük gebelikler tehlikelidir. Erken yaş gebeliklerinde annede eklampsi(gebelik zehirlenmesi), geç yaş gebeliklerinde bebekte Down Sendromu (Mongol bebek) buna benzer kromozom bozuklukları görülebilir.

Annenin Hipertansiyonu: Anne kanının dolaşımı vasıtasıyla beslenen fetus, anne adayının hipertansiyonu varsa bundan etkilenir. Hipertansiyon daha önceden olabildiği gibi hamilelikte de olabilir. Anne adayındaki hipertansiyon hem annenin hayatını riske sokar, aynı zamanda doğum kilosu düşük bebek veya erken doğumun riskini arttırır.

Annedeki kronik hastalık: Kalpte, böbreklerde, akciğerde hastalık olan kronik hasta annelerin, prematüre doğum yapma ihtimali yüksektir.

Sık doğum yapan anneler: Doğum yaptıktan sonra annenin fiziksel ve ruhsal bakımdan toplanması için 2 bebek arası iki yıl olmalıdır.