Bebeğinizin saçları, kaşları ve vücudunda bir kaç adet kıl çıkmaya başladı bu haftada. Siz ise ilk 3 aylık dönemin sonuna geldiğiniz için biraz rahatsınız.

Gebeliğinizin 14. haftasında bebekte meydana gelen değişiklikler

Artık bebeğiniz minyatür bir insan şeklini almaya başladı. Gözleri, burnu, kulakları ve vücudu sanki küçültülmüş bir insan gibi içinizde gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Hamileliğin 14. haftasında doğmamış bebeğinizin kolları büyüyerek normal şeklini alıyor fakat bacakları ve ayakları hala küçük bu yüzden tekme atsa bile hissedemeye bilirsiniz. Büyümesi için biraz daha zaman gerekli.

Bu haftada en büyük gelişme bebeğinizin yüz ifadeleri yapmasıdır. Artık gözlerini yumup kaşlarını çatabiliyor ve dikkatli bakarsanız parmağını emmeye bile başladı.

14. haftalık dönemde bebeğiniz uzadı ve 42 gram ağırlığında ve 8 santimetre boyuna ulaştı. Tahmini bir limon kadar oldu.

Bebeğiniz hamileliğinizin 14. haftasında artık amniyon sıvısına bağımlı olmadan idrar üretip idrarını amniyon sıvısına boşaltabiliyor. Ama korkmayın içinde bulunduğu amniyon sıvısı ortalama 3 saatte bir kendini yenilediği için tamamen temiz ve hijyenik bir ortamda bulunuyor.

Gebeliğinizin 14. haftasında anne adayında meydana gelen değişiklikler

Bu hafta içinde göğsünüzün gerginliği, aşırı yorgunluk ve miğdenizin bulanması gibi semptomların azaldığını hissedebilirsiniz. Gebeliğinizin bu haftasında tahmini 2,5 kilo almış olabilirsiniz.

Sırt ve bel ağrısı şikayetleriniz olabilir. Bunun nedeni rahminizin içinde gelişmekte olan bebeğinizin ağırlığından dolayı ağırlık merkeziniz yer değiştirdi ve buda sizin kas yapınızda yorulmalara sebep oldu. Telaş etmenize gerek yok. Bel ağrılarınız dahada artabilir haberiniz olsun.

Sık sık idrar isteğinizde azalmalar olabilir. Bu güzel bir gelişme.

Bu dönemde vücudunuz plesantanın üretimini bitirdiği için daha enerji ve kuvvet doludur. Eskisi gibi aşırı yorgunluk hissinden kurtuldunuz.

Memeleriniz ve meme uçlarınız büyüyor.

Bulantı ve kusmalarınız azaldığı için artık yemek yemeyi çok seviyorsunuz. Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi sakın unutmayın.

Hamileliğinizin 14. haftasında cildinizi nemli tutmaya özen gösterin. Çünkü göğüslerinizin büyümesi gibi etkenlerle cildiniz geriliyor. Böylece sık sık kaşıntı hissedebilirsiniz.