Artık gebeliğinizin 13. haftasına girmiş bulunuyorsunuz. Genel itibarı ile bu haftalar hamileliğinizin en rahat haftalarıdır.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebekte oluşan değişiklikler

Gözleri öncelerden kuşların ki gibi yanlarda iken bu hafta içinde ortada toplanmaya başlarlar. Bu haftada bebeğinizin yüzü normal haline doğru yaklaşmaktadır. Çok gelişmiş ultrason makinaları ile bakılabilse bebeğinizin cinsiyeti görülebilir. Fakat doktorlar tam emin olmadan bebeğinizin cinsiyeti hakkında bilgi vermek istemezler. O nedenle bir kaç hafta daha bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için beklemek zorundasınız. Daha doğmamış bebeğinizin karaciğer organı safra, pankreas ise insülin salgılamaya başlamıştır. Gebeliğin 13. haftasında tahmini 20 adet dişi oluşmuştur. İdrar yolları geliştiği için bebek içinde bulunduğu amniyon sıvısını yutar ve tekrar idrar olarak dışarı atar.

Hamileliğinizin 13. haftasında bebeğinizin tahmini boyu 7 cm, kilosu ise 20 gr civarındadır.

Gebeliğinizin 13. Haftasında Anne adayındaki değişiklikler

Bu dönemde cinsel yaşamınızda da hareketlenme olabilmektedir. Libidoda yükseliş yaşanabilir ve cinsel ilişkiden daha çok zevk alabilirsiniz. Bunun nedeni rahim kısmında artan kan damarları ve hassas olmasıdır. Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zararlı olacak bir olay değildir. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kese ve kuvvetli rahim kasları doğacak bebeğinizi zararlı virüslerden ve darbelerden korumaktadır. Bu tür konuları doktorunuza danışmak ise oldukça mühimdir. Nitekim bir takım istisnai vakalarda doktorunuz cinsel yaşamınıza ara vermenizi isteyebilir.

Hamileliğinizin 3 aylık döneminin son kısmına geldiğiniz 13. haftasında düşük yapma riskiniz önceki haftalara nazaran daha azdır. Elbette gebeliğin bitiş anına kadar temkinli davranmanız gerekmektedir. Fakat düşük olasılığı az olduğu için belli bir süre rahatlayabilirsiniz. İkinci 3 aylık dönemde genel itibariyle yaşanan mide bulantısı ve halsizlik gibi gebelik semptomlarının az olduğu bilinir.

İlk olarak koku alma hissiniz ve diğer tüm duyu organlarınızın hissiyatı artar. Hedef doğacak bebeğinizi tehlikelerden daha güzel koruyabilmektir. Doğum sonrasında anne adaylarımız neredeyse bebeklerinin hemen yan odadaki soluma seslerini dahi işitecek kadar hassas bir işitme duyusuna sahiptirler.

13. Haftada Kalori İhtiyacı

Gebeyken günde ekstradan 300 kalori almanız yetecektir. Aldığınız kalorinin sayımını yapmak gebelik sonrasında aldığınız fazla kilolardan kurtulmak için mühimdir. Açıktığınız zaman atıştırmalık olarak birkaç adet tam tahıllı ekmek ve yanında 1 su bardağı süt tercih ediniz.