Hamileliğinizin 12. haftasında bebeğiniz ve siz ne durumdasınız merak etmiyor musunuz ?

Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğinizin şekli nasıl oldu ?
Bundan sonra, doğmamış bebeğiniz 14 gr'dır. Boyu 6 veya 7 santimetre kadardır. Tahmini büyük bir erik kadardır.  Vücudunda bulunan sistemlerinin çoğu oluşmaya başlamıştır. Fakat tamamen olgunlaşması için çok daha fazla işlem vardır. Ellerinin gelişmesi bitmiş olup tırnakları gelişmesini hızla sürdürmektedir. Bebeğinizin kafa kısmıda artık şeklini almaya başlamıştır. Kulakları 2 yana, gözleride yerlerine gelip açmaya kapamaya başlamıştır. Pankreasla karaciğer çalışmaya başlamıştır.  12. haftanın en ilginç ve değerli gelişmesi bebeğinizin ses tellerinin oluşmasının bitmesidir. Genital cinsiyet organları hızla gelişmektedir. Bir kaç hafta içinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye hazır olun.

Hamilelikte 12. Haftada Annemizdeki değişimler
Bebeğinizdeki bütün bu değişiklikler size baş döndürücü bir his veriyor ise, bu belki de tekrardan bir başka sorunlu gebelik semptomuyla uğraşıyor olmanızdandır. Birden Çok anne adayı bazen baş dönmesi yaşamakta ya da kendinizin damarlarınızı gevşeterek bebeğinize daha çok kan akışına sebep oln projesteronden ötürü baygın hissetmektedir.  Beyniniz ve bedeninize doğru giden kan akışındaki düşme, gebelik sırasındaki tipik olarak düşük kan şekeri seviyesiyle beraber, dünyanızın çok çabuk dönmesine sebep olabilmektedir.  Düzenli yiyecek yiyerek, size yetecek kadar dinlenerek ve yavaş olacak bir biçimde kalkarak dengenizi koruyarak kendinize iyi bakın.

Gebelikte 12. Haftada Sağlık Önerileri
Ağrısız ve sızısız doğum gerçekleştirmek isteyen anne adaylarımız için egzersiz şarttır. Hamilelikte egzersiz farklı bir önem taşımaktadır ve gündelik yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Doğumunuzun rahat olmasını ister misiniz ? O zaman plates öneriyoruz. Leğen kemiğinin olduğu bölgede ağrılar ve kaslarda gerginlikler var ise bilhassa pilates yapılması çok faydalı olacaktır. Ancak pilates buna benzer egzersizleri yapmaya pek zamanınız yoksa en kötü ihtimal  düzenli günlük yürüyüşler yapınız.

Bu haftada mutlaka yaptırmanız tavsiye edilen test ikili testtir. Bilhassa kromozom bakımından hastalıkların ve bozuklukların ya da yaş yüksekliği denilen hastalığın riskinin de bulunduğu hallerde ikili test size çok iyi ve kesin neticeler verir, dolayısıyla sizlerde gebeliğiniz boyunca da düşünmeden rahat etmiş olursunuz. Dolayısıyla gebelik boyunca yaptıracağınız birden çok test ortaya çıkacaktır ve bu testler sağlıklı devam eden gebeliğin kesin bulgularını ortaya çıkaracaktır.