11. hafta da bilhassa bel ağrıları hissedebilirsiniz ve bilhassa bel ağrısı hissettiğiniz zaman belinizi bir yastık veya buna benzer bir şey ile desteklemeniz gerekebilir.

Koyduğunuz yastık belinizi ve çevresini toplayacak sizin yayılmanızı engelleyecektir. Hamileliğin 11. Haftasında ek olarak annemiz de birden çok değişiklik gözlemlenmektedir bilhassa karnın alt bölümüne elinizi koyduğunuz zaman bebeğinizi hissedebileceksiniz.

11. haftada beyin hızla gelişmesini sürdürmektedir ve oluşan fetusun yarısı doğacak bebeğinizin kafa kısmıdır. Fetusun kapalı olan göz kapaklarının altında altında iris tabakası gelişmesine devam ediyor. Doğacak Bebeğinizin böbrekleride idrar yapımına başladığından içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının da ölçüsü artmaya başlar. Amniyon sıvısı 11. haftada 50 mililitredir.

Bu haftanın bitiminde doğacak bebeğinizin organlarının gelişimi büyük derecede tamamlanıyor. Doğacak Bebeğinizin en çabuk geliştiği hafta bu haftadır.

11. gebelik haftasında bebeğinizin boyu tahmini 4 santimetre kadardır, ağırlığı 7 gr civarındadır.

Bebeğinizin dokularının ve organlarının gelişimindeki en ciddi aşama bitmiştir nedeni ise ilk 10 hafta bebek gelişiminde ciddi ve en hassas aşamadır , toksin ve ilaç gibi maddelere bebeğinizin en hassas olduğu aşamadır.

Anne adayımızda ise rahim bir portakal büyüklüğüne civarında olmuştur fakat hala daha pelvis içindedir. Artık bulantılarınız azalmıştır. Buna bağlı olarak iştahınız artabilir. 11. haftalık dönemde prenatal testlerden birkaçı yapılabilir. Doktorunuzun bu konuyla alakalı size yol göstermesi gerekir. Artık son zamanlarda çok ün kazanan ilk trimester tarama testleri, üçlü test civarında realist neticeler vermektedir.

11. haftanın ortalarında muhtemelen hekimin annemizi yeniden kontrollere çağırdıkları aşamadır . Amaç bebeğin ayrıntılı gelişimini izleyebilmektir (1.trimester tarama). Oluşmuş olabilecek bazı anomaliler de belirlenebilir. Ek Olarak tekrardan benzer ultrason ile bebeğinizin ense kalınlığı (NT- nuchal translucency) ölçülebilecek, aynı gün verilen kan testiyle ikili tarama testi  ( insanlar arasında zeka testi, aslına bakarsanız down sendromu ve trizomi 18 taramasıdır) yapılacaktır.

11. Haftalık Hamilelikte Beslenme

Kilolarınızın artmaya başladığı bu haftalarda formunuzu muhafaza etmek , dengeli ve sıhhatli bir şekilde beslenmek, kalorisi çok fazla yiyecek ve içecekleri tüketmemelisiniz. Sigara zaten hamilelikte yasak. Kola, Kahve gibi kafein ve asitli içecekler, yağlı kızartmalar yemekten kaçınınız. Süt ürünlerinde pastörize edilmemiş olanlarını tüketmeyiniz. İyi pişirilmiş balık, tavuk ve kırmızı et tüketebilirsiniz. Fakat az pişmiş olanlarından kaçınınız. Bilhassa omega 3 zengini  güzel pişmiş balıkları yemelisiniz.