Bebeğinizi sekizinci haftada siz hissetmeseniz bile yavaş yavaş kıpırdamaya başlar.

Kasları tam gelişmediği ve boyu çok ufak olduğu için annelerimiz ne kadar hissetmek istese bile bu nedenlerden dolayı bebeği hissedemezler. Annelerin 8. haftada bebeğinin hareketlerini hissetmeme nedenlerinden biride bebeklerinin içinde bulunduğu amniyon sıvısının bu küçük hareketleri emerek absorve etmesidir.

Hamileliğinizin 8. haftasında bebeğinizin en hızlı gelişen yeri beyin ve kafa kısımlarıdır. Damak ve dudakları iyice şekillenmeye başlar. Dişlerin ilk gelişim temelleri atılır. Yemek ve nefes borusu ayrılarak 2 farklı şekilde gelişmeyi sürdürür. Elleri ve ayakları gelişimini sürdürür fakat hala perdeli şekildedir ayrılmamıştır. Kalp hamileliğin sekizinci haftasında dört odacığa bölünür. Bebeğimizin organlarıda tam belirgin şekilde olmasa bile zar şeklinde oluşmasını sürdürmektedir.

Bebeğinizin 8. haftada boyu yaklaşık 15 mm, kilosuda yaklaşık 1.5 gram kadardır.

Sekizinci hafta itibarı ile annelerde şikayetler artmıştır. Annelerimizin midesi iyice bulanmaktadır. Aldıkları nefes annelerimize zor gelmektedir. Dışarıdaki kokulara karşı inanılmaz derecede hassaslaşırlar. Hamileliğin 8. haftasında anne adaylarımız gebe kaldıklarından pişman bile olabilirler. Baba adaylarımıza bu dönemde iyi bir sabır gerekmektedir.