Dışarıdan pek bir şey belli olmasa da embriyonuzda çalışmalar devam etmektedir.

Yedinci hafta sonunda büyük umutlarla beklediğiniz bebeğinizin yaklaşık boyu 1 fasulye tanesi kadar olacaktır. İmkanınız olsaydı rahimin iç kısmını görebilseydiniz tahmini bir fasulye büyüklüğünde bir şey görecektiniz. Fasulyenin en üst kısmına baktığınızda iki tane küçük siyah renginde mini minnacık noktacık görürsünüz. Bu gördüğünüz 2 küçük nokta bebeğinizin göz retinasıdır. Zamanla belirginleşerek göz şeklini alacaktır. Bu siyah noktaların biraz daha ilersinde yer alan çok küçük boşluklarda ilerde bebeğinizin kulakları olacaktır.

Çok belirgin olmasada bebeğinizin ağzıda oluşmaya başlamıştır. Bu hafta içinde bebeğinizin ilerde kol ve bacaklara sahip olmasını sağlayacak tomurcuklar oluşmaya başlamıştır. 7. haftada bebeğinizin deri kısmıda yavaş yavaş oluşmaya başlar. Beyin kısmı ise üç ana bölümde oluşmayı sürdürür. Kalbin oluşacağı kısımda kan ve plazma hücreleri ile dolmaya başlar. Kanın akışı başlamıştır. Yedinci haftada kalp 2 kısımdan oluşur ve 60 saniyede yaklaşık 150 defa atar. Bebeğinizin kalp atışını doktorunuz size dinletebilir. Böylece bebeğinizin ilk kalp atışlarını Doppler ultrason cihazı ile duyabilirsiniz. Akciger, karaciğer gibi diğer organları gelişimini hızla sürdürmektedir. Karaciğere kan plesantadan gelmektedir. Bebeğin embriyosu artık amniyon kesesinin içine yerleşmiş şekildedir.

Tüm bunlar vücudunuzda olurken dışarıdan hamile olduğunuzu belli edecek birşey yoktur. Tahmini 1-2 kilo alıp verebilirsiniz. Hamileliğinizin 7. haftasında bulantı ve kusmalarınız biraz daha artabilir.

Bebeğinizin tahmini boyu 1.2 cm civarında ve kilosuda yaklaşık 1 gram'dır.

Hamileliğin yedinci haftasında annenin göğüs ucu belirgin ve daha hassaslaşır. Gebeliğin etkisi ile tansiyonda yer yer düşmeler olabilir. Bu düşmenin neticesinde anne baş dönlemeleri yaşayabilir. Tüm bu belirtiler sabah yataktan kalkınca daha fazla olabilir.