Beş haftalık gebelikte bebeğin boyu 1-3 mm civarındadır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir.

Hamilelikte 5. Hafta ve Bebeğin görüntüsü ve değişmeler boyu, kilosu, büyüklüğü

Bu hafta adet gününüz iyice geçti, sizde epey bir meraktasınız. Sizin merakınızı giderecek tek bir yöntem var oda hamilelik testi. Evet, 5. Haftalık gebelikte anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu şey kafasında,  günlerdir onu meşgul eden bir merak duygusu, acaba hamile miyim değil miyim? Sorusudur. Bunun için ona gerekli olan materyal, hamilelik testleridir. Bu testler sonucu şöyle belirler: hamilelik gibi bir durumda HCG hormonları aşırı salgı verir. Bu salgılar normalden fazla olursa test sonucu pozitif görülür. Pozitif görülmesi de şöyledir. İdrar ile buluşan hassas test aleti şeridi içerisin de görünmeyen çizgiler mevcuttur. İdrar ile temasa geçince sonuç pozitifse 2 çizgi negatifse tek çizgi olur. Hiçbir çizgi oluşmaz ise test geçersiz demektir.

HCG hormonlarını 2 türlü ölçtürebiliriz şöyle ki;

  1. İdrar testi
  2. Kan testi

İdrar testi: idrarınızda ölçüm yaparak size pozitif veya negatif sonucu verir.

Kan testi: kan testi ise anne adayının kolundan alınır. Laborantlar tarafından incelenir.   Negatif mi pozitif mi hemen sonuç verir. Beklemeye gerek kalmaz. İdrar testi yapmak için 10 gün kadar beklemek lazımdır. Kan testi ise hemen çabuk sonuç verir. Eğer anne adayı dayanamıyor ve merak ediyor ise şayet, o halde kan testi yaptırmalı ve hamile mi değil mi öğrenmelidir. Bekleyecekse idrar testi yeterlidir.

5. hafta ile beraber bebekte ne tür gelişmeler vardır?

Gebelikte 5. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü böyledir. Bu hafta itibari ile henüz bebek diye adlandırılacak bir şey oktur. Boş kesesi gördüğünüz gibi oldukça belirgindir.Çünkü henüz bebek bir embriyodur Ama müthiş bir faaliyet mevcuttur orada. Adeta bir fabrika var ve muazzam ve hummalı bir çalışma vardır. Anne adayında artık bundan böyle çok hızlı bir değişim ve bebekte de oldukça hızlı bir büyüme hâsıl olacaktır. En etkin ve en belirgin belirtisi bu haftalık sadece hamile anne adayında anlık baş ağrısı ve baş dönmesidir. Bazı hassas anne adaylarında mide bulantısı ve kusma nadiren de olsa görülebilir.