Bu hafta yumurtalıklar da değişim haftasıdır. 3 haftalık gebelik dönemi hamilelik döneminin en önemli haftasıdır.

Çünkü döllenme bu hafta gerçekleşir. Geçtiğimiz haftalarda baba adayının sperm hücresinden ve anne adayının yumurta hücresinden detaylıca söz etmiştik. Olgunlaşmış yumurta hücresi ve sperm hücresinin mucizevi buluşması sonucu döllenme gerçekleşir. Bu buluşma sonrasında yumurta hücresindeki kromozomlar ve sperm hücresinde ki bulunan kromozomlar birbiri ile tam uyuşur. Tam uyuşmaz ise şayet gebelik olmaz. Yumurta hücresindeki gen bilgileri ve sperm hücresindeki gen bilgileri birleşir.

3 haftalık gebelikte anne adayı artık hamiledir. Gebe kalma süreci döllenmenin ardından fallop tüplerinden rahme doğru bir yolculuk başlar. Yolculuk esnasında embriyo hem ilerler hem de hücrelere bölünür bu bölünme işine morula denir. Morula sistemi her bölünen hücrenin kendi misli ile artması şeklindedir. Gebelikte 3.Haftada embriyonun görünümü tam olarak böyledir.

Sperm hücrelerinde her zaman X ve Y kromozomu vardır. Bu kromozomun olması demek baba adayının sperm hücresinde bebeğinin hem kız hem de erkek olmasına neden olacak kromozomun bulunduğuna işaret eder. Yumurta hücresinde ise sadece ve sadece Y kromozomu vardır. Bu demek oluyor ki anne adayında sadece kız olabilecek potansiyel vardır. O halde bebeğin cinsiyetini yalnızca baba belirler. Ülkemizde maalesef Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde erkek çocuğu doğurmadığı için kadınları ya boşuyorlar ya da üzerine kuma getiriyorlar. Oysa yukarda da zikrettiğimiz gibi bilinmesi gereken tıbbi bir gerçekte, bebeğin cinsiyetini erkeğin belirlemesidir.

Gebelikte 3. Haftada hamile kalan anne adayı henüz hamilemi, değil mi? Bilemez. Bu durum önümüzde ki haftanın sonlarında yapılan testler sonucu öğrenilecek. Beklenen gebelik olmuş mu olmamış mı anne adayı merak ile bekler. Bu bekleyiş anne adayı için hiç bitmeyecek gibi gelir.  Oysa bu günlerin gelip geçmesi de, 9 ay çekeceği hamileliği de göz açıp kapayacak kadar çabuk gelip geçecektir. Bu süre zarfında gelişen teknoloji ile anne ve baba adayları bebeğin gelişimini tü detayları ile hafta hafta takip edebileceklerdir.