Hamileliğin bitmesine rağmen bir türlü gelmeyen doğumun riskleri nelerdir ?

Geç doğum anne açısından çok fazla riskli durum oluşturmaz. Fakat geç doğum bebek açısından bazı durumlarda çok ciddi problemlere yol açabilir. 40 haftalık normal gebelik süresini dolduran bebeklerin beslenme organının yaşlanması genellikle doğumu başlatır. Ancak beslenme organının yeteri kadar yaşlanmaması ve bebeğin beslenmeye devam etmesi bebekte bazen irileşmeye sebebiyet verebilir. Bu irileşme devam ettiği zaman bebek dünyaya geldiğinde iri bebek doğumlarına bağlı olarak hem annenin kendisinde hemde bebeğin kendisinde ciddi problemlere yol açabilir.

Bebekte özellikle kafanın ve omuzların zor çıkması söz konusu olabilir. Bu yüzden müdahaleli doğum gerekebilir. Onun dışında omuzların zor doğumuna bağlı olarak boyundan kollara giden sinirlerde kopmalar ve ileriye yönelik bazı sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Annede ise bebeğin iri olmasına bağlı olarak rahim ağzında ve dış doğum yollarında yırtılmalar meydana gelebilir. Buna bağlı olarak fazla kanama, idrar problemleri ve büyük tuvalet ile ilgili problemler ortaya çıkabilir.

Ayrıca geç doğumda bebekle ilgili önemli bir riskte bebeğin 40. hafta dolduktan sonra yetersiz beslenmesine bağlı olarak bebeğe giden kan akımında azalma, bebeğin oksijensiz kalması, cilt altı yağ dokusunda azalma neticesinde bebek doğduğunda vücudunda ısı kaybına yol açabilir. Bu durum bebeğin yoğum bakım altında küvezde bir süre bakılmasını gerektirebilir.