Erken doğumlarda tokoliz yani doğumu engelleme oldukça önemli bir konudur.

Özellikle doktor takiplerinde erken doğum riskinin tespit edilmesi durumunda yatak istirahati, bol miktarda sıvı alımı, dengeli beslenme ve aşırı kilo alınmaması doktorların tavsiyeleri arasındadır. Bunun dışında bazı rahim gevşetici maddeleri (magnezyum ve progesteron hormonu) kullanmaları gerekir. Eğer erken doğum riski her önleme rağmen engellenemediyse anne adayı hastaneye yatırılır ve hastanede serum tedavisi ile erken doğum engellenmeye çalışılır.

Doktorların kullanmış olduğu bazı tıppi ilaçlar erken doğumu engelleyerek bebeğin anne karnında daha fazla kalarak gelişmesini tamamlanması sağlanabilmektedir. Özellikle serum içine ilave edilen bu ilaçlar rahimin gevşemesine yol açarak bebeğin akciğer gelişiminin daha hızlı bir şekilde olmasına imkan sağlar.

Gebeliğin 37. haftasına kadar çeşitli tedavi yöntemleriyle bebek içerde tutulabilmektedir. 37. haftadan sonra doğum önceki haftalara göre daha sağlıklı ve kabul edilebilirdir.

Tokoliz tedavisinin bebeğe zararı var mıdır ?

Tokoliz tedavisinin bebeğe çok ciddi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat bazı ilaçların uygulanması neticesinde bebeğin kalp atışlarında artışa neden olabilmektedir. Fakat bu atış annenin atışıyla doğru orantılı olduğu için anne adayının atış sınırı aşılmadıkça tehlike arz etmez.

Özellikle damar yoluyla anne adayına verilen prepar adlı ilaçlar bebeğin kalp atışlarında artış meydana getirmektedir. Ancak bunun dışında uygulanan tokoliz yöntemlerinde herhangi bir sorun veya sıkıntı yaşanmamaktadır. Celestone adı verilen ilaçlar bebeğin akciğerlerinin gelişmesine fayda sağlamaktadır.

Doktor tavsiyesi ile kullanılan bu tür ilaçlarda zaten yarar ve zarar ilişkisi doktor tarafından yapıldığı için ilerde bebek için ciddi sorun teşkil etmemektedir.

Hangi durumlarda tokoliz tavsiye edilmez ?

Tokoliz tedavisinin her zaman uygulanması doğru değildir. Çünkü bazen kanama ile gelen erken doğum vakalarında kanamanın fazla olması durumunda tokoliz işlemi doğru olmayabilir. Bunun dışında;

  • Yüksek tansiyon hastalarında
  • Anne adayının şekeri ile ilgili problemlerde
  • Çocuğun suyunun azaldığı durumlarda
  • Beslenme organının yetersiz kalması halinde
  • Bebeğin oksijensiz kalması durumunda
  • İkiz gebeliklerde
  • Rahim ağzının açılıp bebeğin gelmeye başladığı anlarda

gibi durumların mevcutiyetinde tokoliz işlemi yapılmaz ve bir an önce gebeliğin sonlandırılması gerekir.