Yeni doğmuş bir bebeği yıkama fikri hele ki ilk deneyimi olan anneler için biraz düşündürücü olsa da kesinlikle endişe edilmemesi gereken bir durumdur.

Her annenin yanında deneyim sahibi birileri bulunmayabilir. Bu durum sizi korkutmasın bebeğinizi rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

İlk yıkama için öncelikle bebeğinizin göbeğinin düşmesini beklemenizde fayda var. Göbek düşmeden çocuk yıkanmaya başlarsa göbek kuruyup düşmez ve iltihap riski artabilir. Bu durumda bebeğinizi su ve pamukla silerek temizleyebilirsiniz. Yaz aylarında iseniz sıcaktan kızarıklıklar oluşmasını da engellemiş olursunuz. Bebeğinizin göbeği düştükten sonra pis kokulu bir akıntı veya kanama görülmezse bir gün sonra yıkama işlemi gerçekleştirilebilir. Bebeğinizi yıkamak için en ideal zaman iki emzirme arasındaki zaman dilimidir. Bebeğiniz ne tok ne de aç olmamalıdır.

Bebeğinizi yıkamaya karar verdiğinizde aceleye gelmemesine özen göstermelisiniz. Anne adayı henüz kendisi iyileşme aşamasında olduğundan dolayı bebeğinizi yıkayacağınız küvet hizasını ayakta duruş pozisyonunuza göre ayarlayabilirsiniz. Hem dikişlerinizi zorlamaz hem de rahat yıkayabilirsiniz. Yeni dünyaya gelmiş bebeğinizi iki günde bir yıkamanız yeterli olacaktır. Havaların çok sıcak olduğu günlerde her gün de yıkayabilirsiniz. Ancak sık yıkamalarda her defasında kullanılan şampuanlar veya sabunlar bebeğinizin cildinin kurumasına yol açabilir. Bebeğinizi banyo yaptırırken kullanmakta olduğunuz suyun içme suyu olmasına gerek yoktur. Ama herhangi bir deri hastalığı veya geçirmiş olduğu bir ameliyatı mevcutsa o zaman iyi arındırılmış (kaynatılmış ve ılınmış) su tercih edilmelidir. Banyo esnasında kullanacak olduğunuz suyun vücut ısısı ile aynı derecede yani 37-37.5 olması idealdir. Suyun sıcaklığını dirseğinizle veya bir termometre yardımı ile ölçebilirsiniz. Bebeğiniz ilk banyosunda huzursuzlanırsa bir süre banyo yaptırmaya ara verebilirsiniz. Bu ara da su ve pamukla temizliğe devam etmelisiniz. Banyo işlemi öncesinde kullanılacak olan malzemeler hazırlanırsa işiniz daha kolaylaşacaktır.

Banyo Sırasında Gerekebilecek Malzemeler

Yumuşak sünger, pamuklu çubuklar, 2 tane havlu, giysiler, temiz bez, banyo küveti, sıcaklığı bebeğinize göre ayarlanmış su, banyo tası, bebeğinizin cilt yapısı göz önünde bulundurularak alınmış vücut ve saç şampuanları bebeğinizi yıkama esnasında yanınızda bulunursa pratik olmanıza yardımcı olacaktır.