Çeşitli nedenlerden dolayı doğumun meydana gelmemesi veya riskli olması durumlarında vakum ile doğum tekniği uygulanır.

Rahim ağzının tam açık olduğu andan itibaren doğumun meydana gelmesine kadar geçen süre içinde anne veya bebek kaynaklı doğumun gerçekleşmesine neden olan herhangi bir problem sonucunda müdahale gerekmektedir. Bu durumda bebeğin rahimden çıkarılması için vakum tekniği uygulanır.

Vakum ile doğumun gerekli olduğu nedenler ?

Anneden kaynaklanan nedenler;

Sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesi için anne adayının doğum sırasında ıkınması son derece önemlidir. Ikınmak karın basıncını etkileyen ve artmasına neden olan etkili bir harekettir.

 • Çeşitli hastalıklar sonucunda ıkınması tehlikeli olan kalp hastaları ve beyin hastalarında vakum tekniği ile doğum önceden planlanır.
 • Vakum uygulanmasının en büyük nedeni anne adayının doğru ve yeterli bir ıkınma gerçekleştirememesidir. Her anne normal doğum ister ancak doğum sırasında yıpranan ve tükenen anne sonunda ıkınmadan pes edebilir. Bunun yanı sıra bazı anne adaylarında ise doğum esnasında kendiliğinden ıkınma gücünde bir azalma olabilir.
 • Doğumun 2. evresi yani rahim ağzının tam açık olduğu bebeğin çıktığı evrede eğer doğum uzadıysa ve 2 saat gibi uzun bir süre geçtiyse vakumla doğum gerekebilir.
 • Önceden sezaryen ile doğum yapmış annelerin normal doğum yapacağı kararlaştırıldığı zaman bazı merkezlerde eski dikiş yerlerinin ıkınma sırasında zarar görmesini önlemek için önceden planlı bir şekilde vakumla doğum kararlaştırılabilir.

Bebekten kaynaklanan nedenler;

 • Çeşitli nedenlerden dolayı doğumun uzaması ve bebeğin tehlikeye düşmesi halinde,
 • Bebeğin kalp atışlarında düzensizliklerin meydana gelmesi halinde,


Vakum ile doğum nasıl gerçekleşir ?

Rahim ağzının tam olarak açık olması ve bebeğin başının doğum kanalının ilk girişinden geçerek dikensi çıkıntıyı atlattıktan sonra hazır olan ameliyathane şartlarında vakum ile doğum uygulanabilir. Vakum işlemi maksimum 3 defa yapılır. Eğer bu işlem sonrasında doğum gerçekleşmezse acil olarak sezaryen ile riskli bir doğum gerekebilir. Vakumun bir ucu negatif basınç veren bir aspiratöre bağlıdır. Diğer ucunda yani vakum kısmında ise farklı çaplara sahip metal çan adı verilen pelotlar yani emici başlıklar bulunur. Bu pelotlar bebeğin başına yerleştirilir ve negatif basınç etkisiyle ıkınma sırasında doktor tarafından çekilerek bebeğin doğumu gerçekleştirilir. Vakum ile doğum sonrasında bebeğin başında oluşan silindir biçimindeki şişlik kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Vakum ile doğumun ne gibi zararları vardır ?

 • Nadir bir olasılık bile olsa vakum ile doğum sonrasında rahim yırtılması meydana gelebilir.
 • 3 defa denenen vakum uygulamasından sonra riskli bir ameliyatlı doğum gerekebilir.
 • Yorulmuş ve halsiz bir bebek dünyaya gelebilir.
 • Anne adayının doğum kanalında yırtıklar ve ciddi kanamalar meydana gelebilir.
 • Doğum sırasında bebeğin kafasına uygulanan basınç yüzünden kafa içi komplikasyonlar oluşabilir.