Yeni dünyaya gelen bebeklerin saç miktarları birbirinden çok farklı olabilir.

Saçlı şekilde dünyaya gözlerini açan bebeklerin saçları ilk aylarda dökülmeye başlar. Bazı bebekler ise saçsız şekilde dünyaya gelir. Peki bebeklerin saçlı şekilde dünyaya gelmesi ve saçlarının dökülmesi tehlikeli midir ?

Gebeliğin 6. haftasına girdikten sonra yavaş yavaş fetüsün yani bebeğimizin saç kökleri meydana gelmeye başlar. Bu dönem içinde bebeğin yalnız saçlarında değil, omuz ve sırt bölgelerinde de saça benzer tüyler ortaya çıkar. Meydana gelen bu tüylere bebek tüyü adı verilir ve zamanla dökülürler. Bebeğinizin saç rengi doğum sonrasında ki saç rengi gibi kalmaz. Zamanla bebeğinizin saç rengi değişecek ve kendi rengini alacaktır.

Bebeklerin bir kısmı kel olarak dünyaya gelse bile çoğunluğunun ense kısmında saç benzeri tüyler vardır. Bu bölgenin oldukça yumuşak olmasından dolayı burada bulunan saçların rengi açıktır. Nedeni tam olarak bilinmese bile yeni doğan saçları adı verilen tüylerin, doğumdan 1 ay sonra büyük bir kısmı dökülür. Korkmanıza ve telaş etmenize gerek yoktur. Dökülen bu saçların yerine yeni ve kalıcı saçlar çıkacaktır. Çıkan bu saçlar diğer doğum sonrası çıkan saçlardan daha fazla miktarda ve belirgindir.

Bebeklerde saç dökülmesi normal midir ?

Bebeklerde doğum sonrası ilk 1-2 ay meydana gelen saç dökülmeleri gayet normaldir. Dökülmelerin sebebi hormoneldir. Çünkü doğum anına kadar anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin anne karnında olmasından dolayı hormon seviyesi normaline göre oldukça yüksektir. Doğum gerçekleştikten sonra hormon seviyesi düştüğü için bebeğin saçlarının gelişmesi son bulur. Gelişmeyen ve büyümeyen saçlar dinlenme evresine girer ve dökülürler. Dökülen saçlardan sonra bebeğiniz kendine özel hormonları sayesinde yeni bir gelişme evresine başlar.

Yeni çıkmaya başlayan saçların belli bölgelerde fazla belli bölgelerde az olmasının nedeni sürekli yatar pozisyonda olmasından kaynaklanmaktadır. Yastığa değen kısımlarında daha az miktarda saç çıkar. Ancak bebeğiniz 3-5 ay sonra oturmaya ve hareket etmeye başladığında saçları daha dengeli çıkacak ve eşitlenecektir.

Bebeklerde doğal olan saç dökülmesi sırasında anormal bir durum farkederseniz veya 6 aydan sonra hala saçları ciddi manada dökülmeye devam ediyorsa bir hekime danışmanızda fayda vardır. Çünkü meydana gelen bu durum herhangi bir hastalık veya beslenme probleminden kaynaklanabilir.