Hamileliğin sonlarına doğru birçok anne adayının kafasını kurcalayan ve korkutan bazı sorular olur.

Bazı anne adayları doğumun habercisi olan suyunun nasıl geleceğini merak ederken bazısı ise doğum sırasında atılan kesinin acıtıp acıtmayacağını merak eder. Tüm bu merakları başkasının korku dolu hikayelerinden öğrenmek yerine doğru kaynaklardan öğrenirseniz doğum sırasında daha rahat olursunuz. İşte sizler için derlemiş olduğumuz doğum ile ilgili merak edilenlerden bazıları...

Suyumun geldiğini nasıl anlarım ?

Anne adaylarının çoğu suyunun aşırı şekilde geleceğini sanırlar. Fakat durum böyle değildir. Amniyon kesesi patladığında ilk gelen su genellikle damla damladır. Bu su sonrasında kendinizi altınıza kaçırmış gibi hissetmeniz normaldir. Doğum tarihiniz yaklaştıkça kendinizi sürekli kasmanıza ve utanmanıza gerek yok. Doğum yaklaştıkça ped kullanmanız çekindiğiniz durumlara karşı sizi koruyacaktır. Bu dönemde yaşamış olduğunuz tüm doğal şeyler olağandır. Kimse sizi bu yüzden ayıplayamaz merak etmeyin.

Doğum sırasında dışkımı kaçırır mıyım ?

Doğumu sizin belirlemeniz gibi bir şans maalesef bulunmamaktadır. Doğumun başlama zamanını hazır olan bebek belirlemektedir. Bu yüzden bebeğin başı doğum kanalına girdiğinde ve rektuma baskı uyguladığı zaman hiçbir dışkının orda kalma ihtimali yoktur. Eğer dışkınızın bulunduğu hazne doluysa buna benzer durumları yaşamanız çok doğaldır. Fakat bu gibi durumlardan çekinmenize gerek yok. Bu ve buna benzer birçok durumu emin olun doktorlar gördü ve bunu sizin bilerek yapmadığınızı herkes biliyor. Kimse bu durum için sizi ayıplayamaz. Ayrıca zaten doğum anında bu gibi durumların sizin için hiçbir önemi kalmayacaktır.

Genital bölgemin tüylerini doğuma giderken almam gerekir mi?

Doktorlar için doğum sırasında genital bölgenizin tüylü olup olmaması pekte önemli değildir. Aslına bakılırsa doktorlarında tavsiyesi hamilelik süresince ağda ve jilet kullanımından kaçmak gerektiğidir. Bunun yerine o bölgede bulunan tüylerin makas ile kısaltılması gerekir. Kısaca özetlemek gerekirse genital bölgenizin tüylü olup olmamasının doğuma etkisi 0'dır.

Epizyotomi sırasında acı hissedecek miyim ?

Bebeğin çıkışı sırasında herhangi bir problem olur ise daha rahat çıkmasını sağlamak için vajina ve anüs arasına atılan kesik işlemine epizyotomi adı verilir. Kesik lokal anestezi altında yani o bölgenin uyuşturulması şeklinde atılır. Doğum bittikten sonra o kısım dikilir. Anestezi uygulandığı için hiç merak etmeyin herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Tüm kadınlara uygulanmayan bu kesik sadece ihtiyacınız olması durumunda uygulanır.

Doğum sırasında tamamen çıplak mı olacağım ?

Size şunu net olarak söyleyebilirim ki doğum sırasında üzeriniz de birşeylerin bulunup bulunmadığı ne sizi nede doktorları ilgilendirmeyecektir. Hatta doğum kapısında bebeğin geldiğini anladığınızda pantolonunuzu kendiniz çıkarma gereği hissedeceksiniz. Ancak utanıyorsanız ve içinizin rahat etmesi için o gün doğum kıyafeti giyebilirsiniz.

Eşim doğumu izlerse benden soğur mu ?

Bu durum tamamen eşinizin kişiliği ile alakalı bir durumdur. Bazı durumlarda doğuma girdikten sonra erkeklerin eşlerine saygısı artarken bazı durumlarda ise dayanamamakta ve duruma yabancılaşabilmektedir. Bu yüzden doğuma girip girmeme konusunda eşlerin kendi aralarında düşünüp karar vermesi gerekir. Eğer eşiniz doğuma girmek istemiyorsa kesinlikle onu zorlamayın.