Bu aylarda anne sütü ile verilen ek besinler bebeğin emmesini azaltacağı için 0-6 aylık bebek beslenmesinde önerilmez.

0 ile 6. ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. Bu dönem içinde bebeğin yutma refleksi tam olarak gelişmediği için sütü kaşıkla verdiğiniz zaman yutamaz ve geri çıkarır. 0-6 aylık bebeklerin beslenmesinde yalnız anne sütünün kullanılması gerekir. Genel olarak anne sütü bu aylarda bebeğe yeterli olacaktır.

Bebeğin almış olduğu anne sütünün yeterli olup olmadığını, haftada asgari 150 gr. kilo almasından ve günlük olarak 6 ya da daha fazla bezini ıslatmasından anlayabilirsiniz.

Anne sütünün yeterli olması halinde bebeğin suya bile gereksinimi yoktur. 6. aydan sonra alması gereken kiloyu alan bebekler belli bir süre daha sadece anne sütüyle de beslenebilirler. 6. aydan sonra anne sütüne ek olarak gıdalara başlama zamanı annenin kendisine göre ayarlanmalıdır. Annenin süt salgılama performansı ve bebeğin gelişme hızına göre bu zaman ayarlanabilir.

0-6 aylık dönem içinde doktor tavsiyesi ile sadece D vitamini kullanılabilir.

0-6 ay bebek beslenmesinde anne sütünün yetersiz kaldığı zamanlarda ya da anne sütünün olmadığı durumlarda bebeğin beslenmesi doktorun tavsiye ettiği anne sütüne yakın biberon mamaları ile desteklenmelidir. Bu dönem içinde mecbur kalınması halinde tercih edilecek mamaların bebeğin bağışıklık sistemini geliştiren ve sindirim sistemini düzene koyan "prebiyotik lif" adı verilen yararlı mikroorganizmalar içeren besinlerden seçilmesi tavsiye edilir. Anne sütü gibi bu tarz biberon mamaları ile beslenen bebeklerinde başka hiçbir besine gereksinimi bulunmamaktadır. 1 yaşına kadar bebeklere inek sütü verilmesi önerilmez.

Ek gıdaya geçiş 6. aydan sonra yavaş yavaş başlanmalıdır. Çünkü katı gıdaya ve kaşıkla beslenmeye geç başlayan bebeklerin bir kısmında çiğneme ve yutmaya yardımcı dil reflekslerinin gelişmesinde gecikme yaşanmaktadır.

Bu dönemde bebeklerin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için gaz sancıları çekebilirler. Bu durum hem bebeği hem aileyi huzursuz edebilir.