Özellikle bebeklerin cilt bakımı konusunda oldukça hassas davranılması gerekir.

Çünkü bebeklerin cilt yapısı hassas ve ince olduğundan dolayı çok yönlü fonksiyonlar için hala gelişmemiştir. Bebeklerin bağışıklık sisteminin etkili bir biçimde gelişmesi için cilt bakımına özen göstermek uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yeni dünyaya gelmiş bebeklerin bakımına ve hijyenine son derece özen göstermek gerekir. Emeklemeye başlayan bebeklerin çevreden toza, kire ve çamura bulaşmaya başlamaları aileleri düşündürmeye başlasa bile uzmanların tavsiye ettiği yöntemler ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. İşte bebeklerin cilt bakımı için uzmanların tavsiyeleri...

  • Bebeğinizin gece terlemesinden dolayı meydana gelen teri uyandıktan sonra ellerinden ve yüzünden temizlemeniz ve ince yapıya sahip nemlendirici yardımıyla nemlendirmeniz günün ilk saatlerinde yeterli ve etkili bir koruma olacaktır.
  • Bebeğinizin gece uykuya yatmadan önce bütün gün boyunca cildinde ve ellerinde biriken kirin gece boyunca cildine zarar vermemesi için güzel ve etkili bir şekilde ciltten uzaklaştırılması gerekir.
  • Yemek öncesi ve tuvalet sonrasında bebeklerinize ellerini yıkama alışkanlığı kazandırmak için onun en büyük modeli sizsiniz. Bebeğinize doğru bir şekilde örnek olursanız gün boyu ellerinde biriken kirlerin yemek ile beraber hassas vücuduna girip zarar vermesini önlemiş olursunuz.
  • Vücut temizliği için haftada 2 defa duş yeterli olacaktır. Banyo sırasında kullanılan temizlik ve bakım ürünlerinin baz düzeyinde olması gerekir. Yoksa cildi koruyan tabakanın hasar görmesine neden olursunuz. Ayrıca duş sonrasında cildin kuruyup zarar görmemesi için nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir.
  • Bebeğinizin bakımında kullandığınız süngerler, çok kısa bir süre içinde mikrop ürebildiklerinden dolayı oldukça dikkatli kullanılmaları gerekir. Bebeğinizin temizliği için kullanacağınız süngerlerin ve liflerin kullanılmadan önce güzelce yıkanması ve kullanıldıktan sonra kurutulması gerekir. En iyi temizlik süngerinin elleriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Cilt bakımında kullanacağınız ürünlerin bebekler için özel geliştirilmiş ürünler olmasına özen gösterin. Satın alacağınız ürünün içinde yer alan katkı maddelerinini göz önünde bulundurarak seçimi ona göre yapmanız gerekir. Bu yüzden bitkisel kaynaklı cilt bakım ürünlerinden yana tercih yapmanız doğru bir seçim olacaktır.