Kürtaj hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kürtaj ne zamana kadar yapılır?

Yasal olarak kürtaj hamileliğin 10. haftasına yani bebek 2-2.5 aylık olana kadar yapılabilmektedir.

Kürtaj işleminden sonra ilk adet ne zaman görülür?

Kürtaj olduktan sonra tahmini 1 ay sonra ilk adet görülebilmektedir.

Kürtaj kısırlığa neden olur mu?

Kürtaj yaptırmak kısırlığa sebep olan bir operasyon değildir. İlk yada son gebelik olsun kürtajın kısırlığa neden olduğu ispatlanmamıştır.

Kürtaj ücreti ne kadardır?

Kürtaj fiyatları sabit olmamakla birlikte hamileliğin haftasına ve uygulandığı hastaneye göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden kesin bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak ortalama bir fiyat isteyenler için kürtaj ücreti tahmini 400-500 TL arasında değişebilmektedir.

Kürtaj esnasında hangi anestezi daha iyidir?

Lokal yada genel anestezi hangisi olursa olsun her ikisininde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Hasta ve doktorun tercihine göre uygun anestezi şekli belirlenmektedir.

Kaç kez kürtaj uygulanabilir?

Kürtaj olma konusunda herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Fakat gereksiz uygulanan her cerrahi müdehale gibi bu işlemde de aşırıya kaçmak olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olunur mu?

Çok az bir ihtimalle kızlık zarı geniş olan bayanlarda zarar görmeden kürtaj mümkün olabilir. Fakat kızlık zarı yırtılmadan kürtaj yapılmasının garantisi yoktur.

Kürtaj olduktan sonra anlaşılabilir mi?

Kürtaj işleminden sonra kürtajın doktor kontrolü sonucunda anlaşılması mümkün değildir.

Kürtaj ameliyatı ne kadar sürer?

Kürtaj ameliyatı genel olarak 5 ile 10 dakika arasında süren bir ameliyattır. Genel anestezi uygulanması halinde hasta ameliyattan 10 dakika sonra uyanır. Lokal anestezi uygulanan hasta kendini iyi hissetmesi halinde hemen kalkıp evine gidebilir.

Kürtaj sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj ameliyatından sonra hastanın 1 gün evinde dinlenmesi tavsiye edilir. Hastanın 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmesi ve deniz-havuz gibi yerlerde yüzmesi önerilmez.