Çocuklarınıza yemek sırasında uyması gereken kuralları erken yaşlarda öğretmeye başlamalısınız.

Sizinle birlikte yemek masasına oturmaya başladığı an yemek kurallarını öğrenmeye başladığı an olmalıdır. Çünkü geç kalınan alışkanlıklar ileride kötü sonuçlar doğurabilir.

Anne adaylarının en sık karşılaştığı problem yemek sırasında çocuğun kaşık ile yemeği fırlatması veya kaşık, çatal ile masaya vurarak tepki göstermesidir. Bu gibi durumlarda aşırı tepki vermek ve cezalandırmak pekte iyi çözüm olmayacaktır. Yapılması gereken şey aşırı tepki göstermeden sakin bir şekilde yapmaması gerektiğini söylemek ve yemeğimize devam etmemizdir. Böylece çocuk ilgi çekmeyi başaramadığını görünce tepkisine son verecektir. Yaptığı davranış iyi veya kötü olsada yemek masasında çocuğunuzu odak noktası yapmanız şımarmasına yol açacaktır. Çocuklara yemek masası kurallarını öğretmek için yapılması gereken en önemli şey tüm ailenin birlikte sakin bir şekilde yemek yediğini göstermenizdir.

Yemek saati yaklaştığında çocuğunuzun aşırı hareketli davranışlar yapmasından kaçının. Çünkü yemek masasında yorgun olan çocuklar huysuzluk yapmaya meyillidir. Ayrıca çocuğunuzun yemek masasına aç oturmasına özen gösterin. Yemek saatine yakın abur cubur vermeyin. Böylece çocuğunuz masaya istekli oturacak, huysuzluk yapmayacak ve yemeğini bitirecektir.

Yemek masasında öğretilmesi gereken bir diğer kural da ağızda yemek varken konuşulmaması gerektiğidir. Böylece çocuğunuz hem görgü kurallarını öğrenecek hem de boğazına yemek kaçmasını engellemiş olacaksınız. Çocuklara yemek kurallarını öğretmenin en iyi yolu yapması gerekenleri sizinde yapmanızdır. Çünkü çocuklar taklit etmeyi çok severler.

İlk olarak yemek sırasında kavga etmemeyi, yemek bitmeden sofradan kalkmamayı ve ekmeği ağızla koparmaması gerektiğini öğretebilirsiniz.