Annelerin sürekli şikayet ettiği şeylerden biride “çocuğum yemek yemiyor“ sözüdür. İştahsız çocuklar için ne yapılmalıdır ? Çocuklar neden iştahsızdır ?

İştah, bir yemeğin arzu ile yenmesine verilen addır. Ağzına attığı bir lokmayı bir türlü yutamayan veya önündeki tabağın içindekilere dokunmamış bir çocuk karşısında ilk şüphelenmeniz gereken fiziksel bir probleminin olup olmadığıdır. Boğaz rahatsızlığı, yüksek ateş ve solunum yolu enfeksiyonları gibi sağlık problemleri olan çocuklar yemek sırasında iştahsız davranabilirler. Hasta olan bir çocuk için yapılması gereken en önemli şey doktor kontrolünden geçtikten sonra doktorun tavsiye ettiği beslenme şeklini uygulamalı ve çocuğun istekleride göz ardı edilmemelidir. Aileler tarafından yapılan en büyük yanlış iştahsız bir çocuğu yemeğe karşı zorlamaktır. Bu zorlamanın hiçbir yararı olmayacaktır.

Anne ve babaların iştah konusunda dikkat etmesi gereken en önemli nokta, iştah kişisel farklılık gösterebilir. Bu yüzden çocuğunuzu diğer çocuklar ile karşılaştırıp, onlar fazla yemek tüketiyor benim çocuğum az tüketiyor düşüncesine kapılmak hem sizi hemde çocuğunuzu sıkabilir.

İştahsız çocuk için neler yapılmalıdır ?

Çocuğu zorlamadan yemeğe ilgisini arttırmak gerekir. Örneğin yemekleri klasik şekilde değilde farklı şekillerde hazırlamak, sofrayı çocuğun hoşlanacağı şekilde yapmak ya da onun hoşuna gidecek bir yerde yemek gibi yöntemler denenebilir.

Hepimiz biliriz ki her çocuk her besini yemez. Bunun için çocuğun yediği besinler ile yemediği besinleri sanki yokmuş gibi karıştırarak yemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin çocuk et yemeyi sevmiyorsa bunu kıyma şeklinde içmeyi sevdiği bir çorbanın içine karıştırarak, makarnayı seviyorsa herhangi bir sebzeyi sevmiyorsa bu sebzeyi makarna ile karıştırarak ya da börek seviyorsa kıymalı börek yerine sebzeli börekler yaparak çocuğun yemediği besinleri yedirmek için bu gibi yöntemler uygulanabilir.

Diğer dikkat edilmesi gereken en önemli noktada öğünlerden önce çocuğun iştahını açmanın yöntemlerinden biride çocuğun sofraya aç oturmasını sağlamaktır. Bu nokta yapılan en büyük yanlış çocuk öğün aralarında abur cubur ile beslenmemelidir. Çikolata ve şeker gibi atıştırmalıkları çocukların öğün aralarında tüketmemeleri gerekir. Çünkü bu abur cuburlar yüksek kalorili gıdalardır. Çocuk bu besinler ile beslenirse sofraya oturmaz ve çocuğun iştahını açmak yerine iştahını kapamış olursunuz.

Yüksek kalorili abur cuburlar yanında çocuklara yemekten 1 saat öncesine kadar sıvı ve özellikle meyve suyu verilmemelidir. Bu sıvılar çocuğun iştahını açmak yerine iştahını kapatır. Kısacası öğün aralarında özellikle yemek vaktine yakın zamanlarda çocukların abur cubur ve içecek içmemesine özen gösterin.

Çocukların ana öğünlere odaklanması gerekir. Ara öğün olarak öğle vakti ile akşam vakti arasında bir kaç ara öğün oluşturulabilir. Ancak bu ara öğünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iştah kapayan besinler değil iştah açan vitamin ve mineral destekli besinler tercih edilmelidir. En ideal ara öğünler meyvelerdir. Meyveler ile çocuğu destekleyip 3 ana öğünlerle çocuğu beslemek onun iştahını kapamayacaktır.

Yaz aylarında, aşırı sıcaklarda ağır yemekler yerine hafif ama çocuğu besleyici besinler tercih edilmelidir.

Çocuklar açık havada zaman geçirmeyi çok severler. Bu yüzden açık hava çocukların iştahını açmada büyük rol oynar.

Hazırlanan yemeklerin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olması iştahlarını kapatabilir.

Yemek yeme sırasında çocuğu eleştiren konuların konuşulması iştahını kapatabilir.

Yapılan bir diğer yanlışta çocukların tabaklarına gereğinden fazla yemek koymaktır. Bunun yerine yiyebileceği kadar yemek koyup bitirdikten sonra onu takdir ederek yemek yeme alışkanlığı kazanmasına sağlamak gerekir.