Hamilelik döneminde, diğer zamanlarda karşılaşmadığınız birçok farklı ve anormal durum ile baş etmeniz gerekecektir.

İlk gebeliğini yaşayan bayanlar çok başka duygular ve hiç karşılaşmadıkları ağrılar ile karşılaşabilirler. Normal veya anormal olan bu rahatsızlık veren bu ağrılardan biride kasık ağrılarıdır.

Hamilelik döneminde yaşanan kasık ağrıları normal olarak karşılanabilir. Gebelikte yaşanan kasık ağrılarının en büyük sebebi rahimde meydana gelen büyüme ve bunun sonucunda rahim etrafında yer alan bağların gerilmesinden oluştuğu için hamileliğin ilk aylarında daha sık görülür. Ancak gebeliğin sonralarına doğru oluşan kasık ağrıları erken doğumun habercisi olabilir.

İlk gebeliğini yaşayan anne adayları kasık ağrılarını 2. gebeliğini yaşayan anne adaylarına nazaran daha fazla hissederler. Hamilelikte yaşanan kasık ağrıları ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bebek 1-2 aylık olduğunda hafif bir şekilde kendini göstermeye başlar. Bazı gebeliklerde ise 3. aydan sonra başlayan kasık ağrıları mevcuttur. İkinci gebeliğini yaşayan annelerde ise kasık ağrıları karnın iyice büyümesi ve ağırlaşması sonucu hamileliğin son aylarında görülebilir.

Hamilelikte kasık ağrıları için neler yapılabilir

Hekimler tarafından sadece kasık ağrıları için değil hamilelik döneminde yaşanan tüm olumsuz durumlar için egzersiz önerilmektedir. Çünkü gebelik vücudun fizyolojik yapısını ve ağırlık merkezini etkilemektedir. Bu etkilenmeden en az zararla kurtulmak için vücudumuzu hamileliğe adapte etmemiz gerekir. Bunu da düzenli uygulanan egzersizler ile yapabiliriz. Özellikle bel egzersizleri kasık ağrıları için oldukça etkili olacaktır.

Gece kasık ağrıları yüzünden uykularınız bölünüyorsa bacaklarınızı karnınıza çekerek uyumaya çalışın. Bunun yanında dizlerinizin arasına yastık koyarak uyumayı deneyin. Gebeliğin ilk aylarında yatış posizyonunuz pek önemli değildir fakat özellikle gebeliğin ikinci döneminden sonra bebeğe yeterli miktarda kan ve oksijen gitmesi için sol yanınıza yatmanız tavsiye edilir.

Yan yatarak uyuduğunuz zaman bebek daha fazla tekmelemeye ve hareket etmeye başlayabilir. Bu durum bebeğinizin rahatsız olduğunu göstermez. Aksine keyfinin yerinde olduğunu ve mutlu olduğunu göstermektedir.