Yoğurt her dönemde sağlığımız için oldukça faydalıdır. Ancak gebelik döneminde yoğurdun özellikle bol miktarda tüketilmesi gerekir.

Vücudumuzun ihtiyacı olan protein ve kalsiyum deposu olan yoğurt oldukça önemli kaynaklarımızdan biridir. Anne karnında gelişimini sürdüren fetus için faydalı olan kalsiyumu oldukça bol miktarda karşılamaktadır.

Bebek anne adayının karnında gelişirken anne tarafından bebeğe sürekli kalsiyum akışı olur. Böylece bebeğin kafa ve kemik yapısı hızla gelişmektedir. Eğer vücudunuzdaki kalsiyum miktarı yetersizse bebeğiniz ihtiyacı olan kalsiyumu sizin kemiklerinizden alacaktır. Bu durum sizde kemik erimesi gibi büyük problemlere yol açabilir. Bilhassa gebeliğin 12. haftasında bebeğin iskelet yapısı oldukça hızlı gelişmektedir. Bu nedenle bu dönemde kalsiyum bakımından zengin besinler tüketmeniz hem sizin hemde bebek için oldukça yararlıdır.

Yoğurdun Hamilelikte Faydaları

Yoğurt; gebeliğe bağlı olarak oluşan yüksek tansiyon, kemiklerde erime, diş çürümesi ve astım gibi hastalıklardan kurtulmak için oldukça yararlıdır. Bilhassa sabah kahvaltısından sonra yoğurt tüketilmesinin vücut için oldukça faydalı olduğunu vurgulayan uzman doktorlar, hamilelik döneminde tüm anne adaylarının şikayet ettiği kabızlığı önlediği bunun yanında bağırsaklarda yer alan zararlı mikropların üremesine hatta yok olmasına oldukça yararlıdır. Uzman kişiler, sağlıklı bir kişinin tüketmesi gerekli olan kalsiyum miktarının günlük aşağı yukarı 1100 miligram olduğu ve bu miktarın yarısını 2 bardak süt veya yoğurt ile karşılanacağını belirtiyorlar.