Bir kadın için ideal hamilelik süresi iki doğum arası 2 yıldır. Bu sebeple doğumdan sonra 2 yıl bir korunma yöntemi seçip korunmanız gereklidir.

- Emzirme İle Korunmak: Düzenli gece ve gündüz emzirme anneyi 6 ay boyunca gebelikten koruyabilir. Emzirme yumurtlamayı engelleyen hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonunun salgısını artırır. Böylece bebek ne kadar çok anne sütü ile besleniyorsa o kadar fazla prolaktin hormonu salgılanmış olur. Bu sayede anne gebelikten korunur. Ancak bebek ek mama ile beslenmeye başladığında anne sütünü daha az tüketeceğinden için gebeliği koruyucu etkisi azalmaktadır.

- Mini Haplar: Hap ile korunma yöntemini seçen anne, bebek dünyaya geldikten 7 gün sonra sütün kesilmesine etkisi olmayan ve bebeğe zararsız mini haplar ile korunmaya başlayabilir. Maalesef bu haplar ülkemizde yoktur.

- Normal Doğum Hapları: Herhangi bir sağlık problemi nedeniyle bebeğini emziremeyen anne, doğum bittikten 3 hafta sonra normal korunma haplarını kullanmaya başlayabilir. Normal doğum kontrol hapları hergün aynı saatte 1 adet alınmalıdır.

- Spiral: Spiral yöntemiyle korunmak isteyen anne, bebek dünyaya geldikten 6 hafta sonra hekime danışarak herhangi bir sakınca bulunmuyorsa taktırabilir. Spiral taktırmak için adet görmek gerekmez. Ancak sezaryan ile doğum yapan annelerin spiral taktırması için doğumdan sonra 4 ay gibi bir süre geçmesi gerekir.

- Tüplerin Bağlanması: Bir daha gebe kalmayı düşünmeyen anne, doğum bittikten 2 gün ya da 1,5 ay sonra tüplerini bağlatma yöntemiyle hamilelikten korunabilir. Küçük bir operasyon ile tüpler bağlanarak ovumla spermiumun birleşmesi önlenmiş olur. Tüplerin bağlanması çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkilemez. Annenin adetleri düzensiz yapmaz. En iyi sonuç veren korunma yöntemidir.

- Koruyucu 3 Aylık İğne: 3 aylık koruyucu iğne yöntemiyle korunmak isteyen anne doğum bittikten 1.5 ay sonra adeti gelsin veya gelmesin emzirme yapsa bile doğum kontrolünde enjeksiyon yaptırabilir.

- Vazektomi: Erkeklerde tüplerin bağlanma durumuna vazektomi adı verilir. Herhangi bir zamanı yoktur. Bebek sahibi olmayı düşünmeyen erkek tüplerini bağlatma yöntemiyle korunabilir.