Nedeni belli olmayan kısırlık sorunlarında şayet çiftler olağan yollarla bebek sahibi olamıyorsa ve kısırlığın tedavi edilmesi için hekime başvurmuşsa ilk tatbik edilen iyileştirme yöntemi aşılamadır.

Erkekten alınan sperm hücrelerinin kadının rahmine enjekte edilmesi ile uygulanan tedavi yöntemine aşılama denir.

Çiftlerin hiçbir korunma yöntemini kullanmadan 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girdikleri halde bebekleri olmuyorsa bu duruma kısırlık adı verilir. Kısırlık tedavi edilmeden önce erkeklerde sperm analizi, kadınlarda ise hormon ve rahim tetkiki yapılır. Eğer bu tetkiklerden sonra çiftler gayet sağlıklı ve yaşlarıda genç ise aşılama yöntemine geçilebilir.

Erkeklerin üreme organlarından cinsel ilişki dışında elde edilen sperm üreme hücrelerinin kadın rahmine enjekte edilmesini kapsayan yönteme aşılama tedavisi denir.

Aşılama Teknikleri

İntrauterin inseminasyon (IUI) Yöntemi: Bu uygulamayla erkek hastadan alınan spermler kimyasal maddelerle temizlenir. Temizlenen bu spermler kanülden faydalanılarak veya enjektör yardımıyla kadının rahmine aktarılır. Bu tedavi yönteminde her iki tarafta ağrı hissetmez.

İntraservikal inseminasyon (ICI) Yöntemi: Erkek adaydan alınan yeni spermler hiçbir işlem yapılmadan direk olarak kadının rahmine nakil edilir.

Aşılamanın Kuralları

Aşılama yönteminin başarıya ulaşması için çeşitli altın kurallar vardır. Aşılama tedavisinde en önemli etken döllenecek yumurtanın sağlıklı ve problemsiz olması gerekir. Fakat yumurtası bozuk olan anne adaylarının yumurtalarına uyarıcı ilaçlar yapılır ve sonrasında çatlatma iğnesi uygulanarak aşılama tedavisine devam edilir. Dikkat edilmesi gereken bir önemli noktada kadının tüplerinin problemli olmamasıdır.  Aşılama tedavisine başlamadan önce tüpler kontrol edilir.

Aşılama tedavisinde erkeğin spermlerinin sağlıklı olması son derece mühimdir. Sperminde problem bulunan erkek hastalarda aşılama metodu maalesef olumlu sonuç vermez. Menisinde sperm olmayan erkeklerde aşılama tedavisini gerçekleştirmenin bir manası bulunmamaktadır. Başarı sağlanma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Aşılama Tedavisinde Aranan Şartlar

  • Menide yapılan analizler sonrasında erkekte herhangi bir problem bulunmaması gerekir.
  • Kadının yumurtalığında veya tüplerinde fonksiyonel bir bozukluğa rastlanılmamalıdır.
  • Rahimin içini çevreleyen kısımda patolojik bakımdan bir sıkıntı olmamalıdır.