Yeni doğan bir bebeğin ilk 12 ayda kazandığı yetenekleri merak edenler bu yazı dizimizi okuyabilirler.

1.AY

Bebek oturur durumda başını arasıra dik şekilde tutabilir. Yüzü koyun yatırılınca başını titreterek kaldırır. Avubuna konulmuş olan parmağı sıkıca tutabilir. Çıngırak veya zil sesine tepki gösterir. Bakışlarını yanına gelen kişi üzerine odaklar.

2.AY

Oturduğunda başını dik tutar. Oda içerisinde dolaşmakta olan bir kişiyi izler. Karnı üzerine yatırıldığında başını ve omuzlarını kaldırmaya başlar. Sırtüstü yatarken ellerinden tutulup başını dik tutar. Tanıdık yüzlere gülümsemeye başlar ve sesler çıkartır.

3.AY

Artık oturur durumda iken başı dimdik durur. Karnı üzerine yatırıldığı zaman kollarına dayanarak doğrulur. Gözleri önünde gezdirilen bir nesneyi başını çevirerek devamlı izler. Süt şişesi yaklaştırıldığında emeceğini anlar. Gözleriyle seslerin geldiği yere yönelir. Küçük nesneleri yakalamaya ve atmaya başlar. Elleriyle oynar ve inceler. Heceli sesler çıkarmaya başlar.

4.AY

Uzatılmakta olan bir kalemi yakalar ve tutar. Çarşafıyla yüzünü örter. Sırtüstü yatmakta iken eline verilmiş olan çıngırağı tutar ve sallar. Kahkahalar atarak güler. Çağrıldığında hızla başını çevirerek bakar.

5.AY

Yattığı yerde yuvarlanarak ters dönebilir. Uzatılan bir nesneye ellerini  uzatır yakalamaya çalışır. Aynadaki görüntüsüne tepki gösterip güler. Sevinçli çığlıklar atar , oyuncaklarıyla oynarken güler ve çeşitli sesler çıkarır.

6.AY

Elleriyle ayaklarını kavrar. Destek sayesinde uzun süre oturabilir. Sırt üstü yatarken başına örtülen örtüyü çekip alır. Elindeki kaşığı masaya sürter ve vurur. Tanıdıklarını ve yabancıları ayırt eder.

7.AY

Oyuncağını br elinden diğerine geçirebilir. Aynada oluşan görüntüsünü ellerini uzatıp yakalamaya çalışır. Bir süre destek almadan otruabilir. Koyu bir mamayı kaşıkla yiyebilir. İki elinde de farklı birer nesne tutabilir.

8.AY

Sırt üstü yatarken karnının üzerinde dönebilir. Kollarından tutulduğunda doğrularak oturur. Eşyalarını yere atarak oyun oynar. Düşürdüğü oyuncağını yerde arar. İki elinde de oyuncağı varken birini bırakıp farklı birini seçebilir.

9.AY

Yanlız başına oturur ve durum değiştirebilir. Destek alarak ayakta durur ve yürüme hareketleri yapmaya başlar. Çıngırağı ipinden tutup kendine çekebilir. Anne veya baba gibi bir iki kelime söyleyebilir.

10.AY

Yardım almadan ayağa  kalkar. Örtü altına saklanmış olan oyuncağını rahatlıkla bulabilir. Gösterildiği zaman 2 adet küp şekeri fincan içerisine atabilir. İşitmiş olduğu sözleri tekrarlamaya başlar. Bardak veya kabından su içebilir.

12.AY

Ayakta iken yerde olan oyuncağını eğilerek alabilir. Elinden tutulduğunda yürüyebilir. İlk öğrendiği bir iki sözcükten farklı şeyler söyleyebilir. Sevgi gösterir. Çevreyi güldürdüğünü farkettiği an aynı davranışları yeniler.