Belli bir yaştan sonra çocukların vurma, tekme atma gibi şiddet içeren davranışlara eğilimi artar.

Çocukların şiddet eğilimlerini ilk olarak oyun arkadaşları üzerinde denediklerine şahit olursunuz. Ebeveynleri telaşa sokan bu davranışların nedeni vurma ya da tekme atma olayından sonra gelecek tepkiyi merak ettiklerinden kaynaklanır. Sonuçlarını gören çocuklar agresif davranışları isteklerini yerine getirmek için kullanmaya başlarlar. Örneğin başka birinin oyuncağını almak istediğinde şiddet uygulayarak istediğine ulaşır.

Çocukların üzerine yerleşen bu davranışlar çözümü bulunmadığı takdirde istekli hale gelerek diğer çocukların duygularına karşı anlayışsız davranmaya başlar.

Dünyayı ve hayatı yeni tanıyan çocuklar limitlerin sınırı merak ederler. Yaptığı hangi hareketlerin kabul gördüğünü, hangilerinin kabul görmediğini test ederler. Kuralların neye göre ve kim tarafından koyulduğunu görmek ister.

Okulda öğretmenine karşı bir melek olan çocuk evde terör estirebilir. Bu duruma şaşırmamalısınız.

Bu tür davranışlarda bulunan çocuklara sakin bir şekilde ve kesin olarak bu tür davranışların kabul edilmediğini anlatmanız gerekir. Çünkü bu yaşlarda olan çocuklar sizi mutlu etmek ister. Model olarak sizi örnek alırlar.

Arkadaşıyla kavga ettiğinde veya sert bir hareket yaptığından daha nazik davranması gerektiğini öğretmelisiniz. Olumlu bir hareket yaptığında da takdir etmeli ve ödüllendirmelisiniz. Çocuklar disipline edilirken şunu aklınızdan kesinlikle çıkarmayın, söylediğiniz ve yaptığınız hareketler tutarlı olmalıdır. Tutarsız ve süreksiz yapılan disipline hareketleri çocuğun kafasını daha çok karıştırır. Sınırlarını kesin ve net bir biçimde belirleyin.

Çocuğunuz aşırı saldırgan hareketler sergilerse hekime gitmekten çekinmeyin. Onların vereceği küçük bir öneri ile çocuğunuz gayet sakin bir hal alabilir.