Yeni dünyaya gelen bebeklerin başının üstündeki yumuşak bölgeye bıngıldak adı verilir.

Kısacası bebeğin parça parça olan kafa kemiklerinin birleştiği noktalar arasında bulunan, bağ doku tarafından oluşmuş kısımdır. Bu bölgelere dokunduğumuzda hafif bir şekilde içeri göçerler. Bıngıldak yumuşak olduğu için bebeğin başı doğum sırasında doğum kanalından daha kolay geçer. Ayrıca bıngıldak beynin gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde birçok yeri dikkatinizi çeker. Ancak sivri bir kafa eminim ki daha çok dikkatinizi çekecektir. Sivri bir kafanın sebebi, doğum esnasında bebeğin kafa tasının doğum kanalından geçerken onun şeklini almasından dolayıdır. Bu şekilde olması doğumun daha rahat gerçekleşmesini sağlar.

Bıngıldağa dokunmak bebeğe zarar verir mi ?

Annelerimiz bıngıldağın yumuşak olmasından dolayı oraya dokunmaya korkarlar. Halbuki korkacakları birşey yok. Çünkü bağ doku oldukça sağlamdır ve beynin korunmasını sağlar. Banyo yaptırmanın ya da saçlarını taramanın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bıngıldak bebeğinizin emniyeti için gerekir , çünkü bebeğinizin kafasını koruyan kask gibidir. Çok büyük darbeler dışında bebeğin bıngıldağına dokunmak bebeğe zarar vermez.

Bıngıldak ne zaman kaybolur ?

Normal koşullarda bebeklerde bulunan bıngıldak doğumdan sonra 8 ile 18 ay arasında yok olur yani kafatası kemikleri birbirine kaynar. Eğer bebeğinizin bıngıldağı 2 yaşından sonra kapanmadıysa bir hekime danışın. Erken kapanan bıngıldakta bebek için zararlı olabilir.

Korkmayın

Bebeğin nefes alması ve ağlaması esnasında bıngıldak şişebilir korkmayın.

Bıngıldakta gözle görülür nabız atmalarına rastlanabilir korkmayın.

Bıngıldağa hafif bir şekilde dokunmak veya yıkamak ona zarar vermez korkmayın.

Bıngıldak kontrolü

Bıngıldak bebek büyüdükçe küçülerek, kaybolur. Hekim tarafından her ay kontrolü yapılan bıngıldak için olağan dışı ishal, kusma ve ateş gibi rahatsızlıklara rastlanılmadığı müddetçe sizin kontrol etmenize gerek yoktur.