Bebeklerde konuşma bozukluğu beklenen yaştan geç konuşan bebekler için kullanılmaktadır.

İlk olarak aklınızdan şunu çıkarmayın çocuğun erken veya geç konuşmasının zeka ile hiçbir ilgisi yoktur.

Konuşma bozukluklarının sebebi fizyolojik kaynaklı da olabilir ruhsal durumlardan da olabilir. Kolay olmayan doğumlar, vücut yapısında bozukluk, yetersiz iç salgı bezleri fizyoloji ile ilgili sorunlar arasındayken; duygusal problemler, çevre koşullarının zorluğu da ruhsal sorunlar içerisindedir. Tüm bu problemlerin yanında işitsel sorunlarda konuşma bozukluğuna neden olabilir.

Konuşma bozuklukları küçük yaş grubundaki bebeklerde daha çok ortaya çıkar ve bozukluk tedavi edilmezse ilerde kontakt kurmada ve konuşmada çok fazla sorunla karşılaşabilir. Bu konuda ebeveynler çok dikkatli olmalıdır. Çocuğun konuşma gelişimi çok iyi takip edilmelidir.

Çocuklarda hangi konuşma bozuklukları görülür

Peltek Konuşma

Oyun dönemindeki bebeklerde daha çok görülen bu bozuklukta 'r' harfi 'y' harfi olarak telaffuz edilir. Çocuk olduğu için bu söyleniş tarzı ailelerin hoşuna gidebilir. Eğer düzeltme yoluna gidilmezse bebek bu bozukluğu alışkanlık haline getirebilir.

Kekemelik

Çocuğunuz söylemek istediği kelimeleri tam olarak tamamlayamıyorsa, kelimeler uzatılarak söyleniyorsa, aynı kelimeleri durmadan tekrar ediyorsa kekemelik problemi bulunmaktadır. Kekemelik probleminin ana sebebi aşırı ruhsal sorunlardır. Kekeme olan bireylerin günlük konuşma oranı oldukça düşüktür.

Artikülasyon(Fonolojik) Bozukluğu

Konuşma esnasında söylenen kelimelerin hatalı söylenmesidir. Hatalı söylenen harfler r,z,s,ç,l,ş 'dir. Örneğin bebeğiniz 'babaanne' değil 'mamaanne' diyorsa 'para' değil 'paya' diyorsa bu duruma artikülasyon bozukluğu adı verilir.

Afazi Problemi

Daha önceden iyi konuşan bebeklerde meydana gelen konuşma bozukluğudur. Beyin hastalığı geçiren bebeklerde görülür. Sadece konuşmayı değil, anlama ve yazma duyuları da etkilenir.

Ses Bozukluğu

Cümlenin başında net çıkan kelimeler sonlarına doğru kısılır. Kısacası bebeğin hırıltılı seslerle konuşması da konuşma bozukluğu belirtisidir.

Dil Bozukluğu

Bebeğinizin dil yapısında meydana gelen bozukluktur. Bebek kendini ifade etmekte oldukça zorlanır.