Emme çağında olan 0 ile 2 yaş arasında olan bebeklerin gelişmesi için oldukça faydalı olan 6 adet oyun.

Oyunun Adı : CEE oyunu

Bebeğin yüzü ince bir tülbentle örtülür. Ardından "cee" denilerek açılır. Bebek daha sonraki günlerde ellerini kullanarak da bu oyunu kendi başlatmaya başlar.

Oyunun Adı : Top oyunu

Oturmaya başlamış bir bebeğin önüne top yuvarlanır. Çocuk topu tutmaya ve karşısındaki kişiye doğru yuvarlamaya çalışır.

Oyunun Adı : Aydede oyunu

Bu oyun daha çok bebeği yaz akşamları karanlığa alıştırmak ve ay'ı öğretebilmek amacı ile oynanır. Ay'ın çıktığı akşam vakti ay gösterilerek aşağıdaki tekerleme söylenir.

Ay dede, ay dede
Fenerini yaksana
Ayağıma diken battı
Telli pabuç alsana

Oyunun Adı : Gıdı Gıdı

Çocukların en sevdiği oyunlardan biridir. Yavaş yavaş boynunu, ayaklarının altını gıdıklayarak hemde seni seni diyerek onunla konuşmak oynamak bebeğinizi sevindirir. Sevildiğini hisseder.

Oyunun Adı : Attaya Gitmek

Attaya gitmek çocuk için gezmek demektir. Gerek kucakta, gerekse arabayla olması hiç farketmez. Onun özleminde sadece gezip tozmak vardır. Bazende kucaktan sıyrılıp yürümek, koşmak ister. Bu tür istekleri olduğunda çocuğa fırsat tanınması gerekmektedir.

Oyunun Adı : Fış fış kayıkçı

Çocuk oturmaya başladıktan sonra yetişkin onunla yüz yüze gelecek şekilde kucağına oturtur. Tekerlemeyi çocuğu öne ve arkaya doğru sallayarak söyler.

Fış fış kayıkçı
Kayıkçının küreği
Hop hop eder yüreği
Akşama tepsi böreği