Bebeklerin gelişmeleri iletişimle doğru orantılı olarak güçlenmektedir. Bu konuda Doktor Nilüfer Toprakçı sizler için bir takım tavsiyelerde bulunuyor.

Bebeğiniz ile nasıl iletişim kurabilirsiniz

- Bebeğiniz dünyaya geldiğinde onunla bol bol göz teması kurun, uyumadığı vakitlerin değerini bilin ve gözlerine bakın.

- Bebeğiniz anlamasa bile onunla konuşun, güzel şeyler anlatın ve sohbet edin.

- Yenidoğan bebeğinizi emzirmeyi ihmal etmeyin. Anne sütü bebek için çok faydalıdır. Faydasının yanında emme sırasında onunla iletişiminiz kuvvetlenecektir.

- Bebeğinize çeşitli mimikler yapın. Suratınızla komik şekiller yapın. Yeni dünyaya gelen bebekler dahi surat hareketlerini izleyerek sizi taklit edebilir. Bu durum aranızdaki iletişimi kuvvetlendirir.

- Bebeği aynanın karşısına koyarak kendisini görmesine ve oyun oynamasına izin verin.

- Minik yavrunuzu öpün, koklayın ve gıdıklayın.

- Kucağınıza alıp beraber yürüyün. Çevrenizde gördüğünüz şeyleri ona anlatın, beraber sohbet edin.

- Ona ninniler ve şarkılar söyleyerek duygularınızı anlatın.

- Bebeğiniz ile beraber müzik dinleyin. Müzik ritimleri ileride bebeğinizin matematik öğrenmesini kolaylaştırdığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

- Birşeyleri yapmadan önce bebeğinize söyleyin. (Hemen geleceğim, kapıyı kapatıyorum ... vb) Böylelikle bebek neden ile sonuç ilişkisini yavaş yavaş öğrenmeye başlayacaktır.

- Sürekli iletişim halinde olun. Mesela resimler göstererek resimlerin ne olduğunu ona anlatın ya da nesneleri göstererek adlarını söyleyin.

- Besinlere dokunmasına, yiyecekleri kendisinin yemesine müsade edin.

- Uzun süre televizyon izlemesine izin vermeyin.

- Giysilerine dokunmasına, farklı kumaşları hissetmesine izin verin. Değişik organik ve zararsız kumaşları onun cildine değdirin.