Bebeklerin diş çıkarma zamanı her bebekte farklıdır. Diş çıkarma zamanında genetik faktörler oldukça etkilidir.

Anne ve babasının dişleri erken çıkan bir bebeğin dişleride erken çıkabilmektedir. Genellikle 6 ile 7. ayda başlayan diş çıkarma aylarca sürebilir. Bu durum hem bebek hemde anne için oldukça sıkıntılı olabilmektedir.

Bebeğin diş tipine göre çıkma süreleri;
Ön santral dişler: 6 - 10 . ay
6 ile 10. ay arasında bebeğin ön santral dişleri,
9 ile 12. ay arasında bebeğin yan dişleri(Lateral),
15 ile 21. ay arasında bebeğin köpek dişleri(Kanin),
13 ile 18. ay arasında bebeğin birinci azı dişleri,
24 ile 33. ay arasında bebeğin ikinci azı dişleri,
çıkmaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma sırasında yaşanan problemler

Bebeklerin dişleri çıkmadan önce bir takım bulgular gösterirler. Bütün bebeklerde bu bulgular görülür.

Diş çıkarırken salya akıtırlar: Bebekler 2 ile 3 aylık olduklarında salya akıtmaya başlarlar. Salya akıtma miktarı bebekten bebeğe değişebilir. Bazı bebekler çok bazı bebekler az salya akıtabilir. Diş çıkarma döneminde salya akıtma miktarı artabilir.

Diş çıkarırken ağrı oluşumu: Yeni çıkan dişler diş etine basınç yapacağından iltihaplanmaya sebep olur. Bu iltihaplar bebeğin diş etlerinde ağrılar oluşturur. Çıkan dişler arasında en çok ağrı veren diş azı dişidir.

Diş çıkarırken hafif öksürmeler: Salyaların aşırı akması bebeğinizin ara sıra tıkanarak öksürmesine sebep olabilir. Eğer bebeğiniz nezle ve soğuk algınlığı gibi öksürme belirtileri göstermiyorsa bunda pek telaşlanacak bir durum bulunmamaktadır.

Diş çıkarırken iştahsızlık: Bebekler yedirmek istediğiniz katı mamaları bu dönem içinde istemeyebilirler. Bu istememe durumu normaldir. Telaşlanmanıza gerek yok. Bu dönemde bebeği katı gıdalar yerine sıvı gıdalar ile besleyin. Diş çıkarma dönemi geçtikten sonra iştahı artacaktır.

Diş çıkarırken uyku problemi: Bebekler diş çıkarma sırasında hissettikleri ağrı nedeniyle geceleri uyku problemi çekebilirler. Bu durum karşısında bebeği sıvı gıdalarla beslemek ya da emzirmek sakinleşmesi için en iyi çözümdür.

Diş çıkarırken ısırma: Isırma durumu neredeyse tüm bebeklerde görülür. Dişlerin çıkmasıyla ilişkili olarak bebeğin diş etleri kaşınır ve kendilerini rahatlatmak için eline geçen herşeyi ısırmaya çalışırlar.

Diş çıkarırken deride kızarıklık: Diş çıkaran bebeklerin akıttığı salyalar sonucunda çene ve yanaklarında çatlak ya da kızarıklıklar oluşabilir.

Diş çıkarırken bebeğinizi rahatlatmak için

Diş çıkarma sırasında bebeğinizin cildinde oluşan kızarıklık ve çatlakları önlemek için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin dişleri çıkarken diş etleri aşırı ısınır. Soğuk besinler vererek diş etlerini rahatlatabilirsiniz.

Diş çıkaran bebeklerde ishal sonucu kaybettikleri suyu karşılamak için bol miktarda su ve sulu içecekler verilmelidir.

Kaşınan diş etleri için satılan kaşıyıcı ürünlerden alabilirsiniz. Bu ürünleri buzdolabında bir süre bekleterek bebeğe verirseniz diş etleri daha rahatlayacaktır.

Anne sütü bebek için oldukça faydalıdır. Ağız içini daha iyi geliştirme ve iyileştirme etkisine sahiptir.