Doula ülkemizdeki manası doğum koçu olan kişiler nedir ve ne yapar gibi soruların cevaplarını bu yazı dizimizde bulabilirsiniz.

Ülkemizde doğum koçu olarak tanımlanan ancak yurt dışında doula adı verilen, kelime manası Yunanca'da "destek ve hizmet veren kadın" demektir.

Doulanın en basit görevi anneyi doğum konusunda cesaretlendirmek, destek olmak ve mahrem bilgilerini korumaktır. Aslına bakarsanız önceden büyük annelerimizin döneminde onlara destek olan, moral veren akrabalar veya komşular vardı. İşte doula da şimdiki zamanlarda bu görevi üstlenen eğitimli bireylerdir.

Birçok ülkede yapılan tetkiklerde doulaların katıldığı doğumlar daha kısa ve daha kolay gerçekleşir. Böyle doğan bebekler daha sıhhatli ve emme konusunda daha iyiler.

Doula (doğum destekçisi) neler yapar

- Doğumunuzla alakalı düşündüğünüz ve planladığınız konular hakkında sizi bilgilendirir, seçenekleriniz hakkında size yol gösterir.

- Doğum anından sonuna dek sizinle beraber olur.

- Günümüz kadını en çok doğum olayından korkar. Doğum yapacak anne adayına doğru ve etkili nefes tekniklerini konusunda yardım eder.

- Doğum esnasında anne adayının rahat olması doğumu kolaylaştırır. Korku doğumun zor olmasına sebep olur. Doula annelerin daha cesaretli olması konusunda onları bilgilendirir. Korkularını yenmelerine yardımcı olur. Bitkisel tedaviler ve masajlar ile anne adayının rahatlamasını sağlar.

- Hastane ve doğum prosedürleri konusunda bilgilidir ve doğru karar vermeniz için size yol gösterir.

Doula kimdir ve ne yapmaz

Doula (doğum koçu) bir doktor veya hemşire değildir. Ülkemizde doğum destekçileri konusunda bir yanlış anlaşılma mevcuttur.  Doğum koçları şüphesiz doğum konusunda bilgi sahibidirler ve bu hususta özel eğitimler almışlardır. Birçok doğuma katıldıkları için tecrübeli ve daha bilinçlilerdir.  Şunu sakın unutmayın doğum destekçisi kesinlikle annemizin sağlığından mesul değildir.

Doğum koçunuz ille özel eğitimli biri olmak zorunda değildir. Eşiniz veya sevdiğiniz, güvendiğiniz biride olabilir. Kim olursa olsun doğum sırasında yanınızda olacak kişide en çok sakinliği arayın. Doğum esnasında yanınızda gözleri dolup ağlayacak biri değil, size cesaret ve moral verecek biri olmalıdır.

Doğum destekçileri kesinlikle anne ile baba yerine karar ve hüküm vermez. Yanlızca annemizin kararlarına destek olur ve gerek duyulduğunda ona seçenekler hakkında bilgi verir.

Doula (yaşam koçları) medikal ile ilgili herhangi bir işlem yapmaz. Doktorların ve hemşirelerin yaptığı işlere karışmaz.

Doulalar sizlerin adına konuşmazlar. Ancak sesinizin duyulması için destek olur.