Yeni doğan bebekler ile diğer aylarda ki bebeklerin dışkıları birbirinden farklılık gösterir ve bu farklılıklar bebeklerin sağlık durumları hakkında bize bilgi verir.

Bebeğin ilk günlerinde dışkısı nasıldır

Yeni dünyaya gelen bebeklerin ilk günlerde yaptığı dışkının içinde gebelik boyunca bağırsaklarında bulunan mukus(sümüksü yapı), safra ve amniyotik sıvının karışımından meydana gelen mekonyum bulunur.

Yenidoğan bebeğin dışkı renginin yeşil ve siyah karışımı, aşırı yapışkan olması sizi sevindirmeli çünkü bebeğinizin bağırsak sistemi gayet iyi çalışıyor demektir.

Birkaç günün ardından bebek beslenmeye alıştıkça bebeğinizin kakası yeşilimsi kahverengiye çalacaktır. Zaman geçtikçe bu renk sarımsı kahverengiye döner.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkısı nasıldır

Anne sütü emen bebeklerin dışkısı biraz tatlımsı gibi kokar. Dışkı parlak sarı ve hardal renklidir.

Kıvam olarak sulu bir kıvamı vardır.

Anne sütü emen bebek olağan bir şekilde gün içerisinde bir defa, sık sık da beslenme anında veya sonrasında dışkısını yapar.

Bebeğinizin yaptığı bu dışkı düzeni bebeğin büyümesi gerçekleştikçe ve beslenmesi değiştikçe veya hasta oldukları zamanlarda değişir.

Mama ile beslenen bebeklerin dışkı rengi ve kokusu anne sütüyle beslenme zamanına göre oldukça farklılık gösterecektir. Bu nedenle biberon ile beslenme alışkanlığına birden değil yavaş yavaş kademeli olarak geçilmelidir.

Biberon ile beslenen bebeklerin dışkısı nasıldır

Biberon ile beslenmeye başlayan bebeklerin çoğunlukla dışkıları soluk sarı renkli veya sarı ile kahverengiye çalan bir renktir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkılarına göre daha hacimli ve katıdır.

Biberon ile beslenmesini sağlayan bebeklerin kakaları anne sütü ile beslenenlere göre biraz daha fazla kokabilir.

Normal olarak dışkılarını günde 1 kez yaparlar.

Biberondan katı mamalara geçişte bebeğin dışkısı daha sert ve kokulu bir hal alacaktır.