Sıcakların arttığı havalarda ter ile beraber tuz ve su kaybının artması bilhassa hamilelerde erken doğum ağrılarını harekete geçirdiği belirtildi. Araştırmacılar , hamilelerin günde 4 litre kadar sıvı almaları gerektiğini vurguladı.

Havaların sıcak olması soğuk zamanlara göre hamilelere daha fazla sıkıntı yaratabilir. Çünkü anne karnındaki bebeğin neredeyse %80'i sudan oluşmaktadır. Bebek gelişimi boyunca en fazla su tüketir. Ayrıca bebeğin yüzdüğü amniyon sıvısının artması ve azalmasıda yine vücudumuzda bulunan suyun miktarına bağlıdır. Bu nedenle hamilelik boyunca mutlaka yanınızda 1 şişe su bulundurmanız gerekir.

Gebelik dönemlerinde magnezyum ve kalsiyum ihtiyacı normal durumlara göre 2 kat artar. Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin suyu yeteri kadar tüketmediğimizde bebek ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerimizden karşılamaktadır. Bu durum ilerde anne adaylarında kemik erimesi probleminin olmasına sebep olacaktır.

Susuz kalmak erken doğum riskini arttırır mı ?

Susuz kalmak anne adayının kasılmaları artırarak erken doğum yapmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle hamileliğin son 3 aylık döneminde su tüketimi oldukça önem arzeder.

Hamilelikte ne kadar su tüketmeliyiz ?

Yetişkin bir bireyin günlük 2 litre su tüketmesi gerekir. Fakat yetişkin ve hamile olan bir bireyin günlük tüketmesi gereken su miktarı 3-4 litredir. Spor ve egzersiz yapan bayanların daha fazla su içmeleri gerekir. Bu su ihtiyacınızı meyve suyu, ayran ve yeşil çay gibi zararsız içeceklerden de sağlayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın en iyi içecek sudur ve su kalorisi olmayan içeceklerden biridir. Su alımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada kesinlikle kahve, kola ve çay gibi kafein içeren içeceklerden su ihtiyacınızı karşılamamanız. Bu içeceklerin zararı, yararından daha fazladır.

Yeterli su tükettiğimi nasıl anlarım ?

Hamile bayanların en büyük sıkıntıları kabızlık ve idrar yollarında enfeksiyon oluşmasıdır. Tüm bu sıkıntılardan kurtulmak için bol bol su içmeniz gerekir. İçtiğiniz su miktarının size yetip yetmediğini yaptığınız idrarın rengine bakarak anlamanız mümkündür. Eğer idrarınız koyu renkliyse yeterli miktarda su tüketmediğiniz, açık renkliyse yeteri kadar su tükettiğiniz manasına gelir.