Yenidoğmuş bir bebek için oyun vazgeçilmezdir. Oyuncak seçimi ise oyun için oldukça mühimdir. Tüm bu bilgileri hepimiz biliyor ve çeşitli oyuncaklar alarak bu gelişimlerine destek olmaya çalışıyoruz.

Fakat oyuncak seçimi konusunda başarılı mıyız ? Bilhassa gelişen teknoloji ile pek fazla alternatif bulunan günümüzde aileler ve çocuklar faydalı oyuncak seçimi konusunda zorlanabilirler. İşte sizlerin çok zorlanmaması için doğru oyuncak seçimi konusunda bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz.

Oyuncak seçiminde en önemli unsur:

Bebeğe seçilen oyuncaklar mutlaka emniyetli ve çocuğunuzun gelişme seviyesine uygun olmasına dikkat edin. Bebekler için üretilen tüm oyuncaklar güvenli sayılmaz. Oyuncaklar bebeğin yaşına göre alınmalıdır. Çünkü oyuncaklar yaşlara göre çeşitli güvenlik önlemleri içermektedir. Mesela, incik ve boncukların bol olduğu bir oyuncak seti yenidoğan bebekler için hiçte uygun değildir. Çünkü yenidoğan bebek eline aldığı herşeyi ağzına götürerek onu tanır. Bu nedenle bebek boncukları yutarak boğulabilir.

Bebekler için satılan oyuncak kutularının üstünde yazan kaç yaşındaki bebeğe uygun olduğu gibi güvenlik önlemlerini mutlaka okuyun ve oyuncak seçiminizi bu uyarılar ışığında yapın. Ayrıca oyuncak seçiminde alınan ürünün kutusunun üzerinde CE işaretinin olmasına dikkat edin. Bu işaret canlılar için alınan ürünün sağlık ve temel ihtiyaçları karşıladığını belirtir.

Ayrıca bebek için seçilen oyuncağın bebeğin gelişimine uygun olmaması onun oyuncağa olan motivasyonunu düşürecek ve bu oyuncakla oynamak istemeyecektir.

İlk 3 ay bebeğe alınması gereken oyuncaklar

İlk 3 ay bebeğe alınan oyuncakların onun dikkatini toplamaya ve şekilleri tanımasına yardımcı olacak özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Basit özellikte, renkli ve müzik içeren oyuncaklar yenidoğan bir bebek için mükemmel bir seçimdir. Renkli ve parlayan plastik halkalar, ses çıkaran çıngıraklar, yattığı yatağın üstünde dönen ve ışık saçan atkı bir karınca gibi oyuncaklar oldukça idealdir.

4 ile 6 aylık bebekler için oyuncak seçimi

Bu aylar arasında çocukların düşünme duygularının gelişmesi gerekir. Bu nedenle bebekleri avutan bez bebekler ve onlara zarar vermeyecek yumuşak oyuncaklar bu yaş grubu için uygundur. Ellerinin ve gözlerinin gelişmesini desteklemek için yumuşak toplar. Kendini tanıması için ayna alınabilir. Bebeğinizin çıkan dişlerini rahatlatmak için diş halkaları alabilirsiniz veya renkli ve şekilli bloklar bebeğin renk kavramının gelişmesine yardımcı olur.

7 ile 12 aylık bebeklerde oyuncak seçimi nasıl olmalı

Bu yaştaki bebekler nesneleri atmaktan, vurmaktan, bükmekten, kırmaktan ve bir birinin içine geçirmekten oldukça zevk alırlar. Bu nedenle bu yaştaki bebek için alacağınız en iyi oyuncak yere atılınca kırılmayan ama ses çıkaran renkli ve parlak toplardır. Bunların yanında 10. aydan sonraki bebekler çekmece ve dolap gibi nesneleri açıp kapamaktan yani bir çıkıp bir kaybolan şeylerden oldukça mutlu olurlar. Ancak küçük parçaları ağızlarına götürme konusunda hala kendilerini geliştirmedikleri için küçük ve zararlı oyuncaklar almaktan kaçınmalısınız. Biraz büyük ve iç içe geçen oyuncaklar bu yaş grubu için oldukça uygundur.